ABD'den Venezeula'ya askeri müdahale sinyali

ABD'den Venezeula'ya askeri müdahale sinyali

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Gereken buysa, Venezuela'da askeri müdahale imkan dahilinde. Ancak barışçıl geçişi tercih ederiz" dedi.

Venezuela'daki darbe girişimiyle ilgili ABD'den gerilimi tırmandıracak bir açıklama geldi. Fox televizyon kanalına konuşan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Gereken buysa, Venezuela'da askeri müdahale imkan dahilinde. Ancak barışçıl geçişi tercih ederiz" dedi.

DARBE GİRİŞİMİ

Venezuela'da 23 Ocak'ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla, halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Guadio, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınının etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez ise darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, "Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir." açıklamasını yapmıştı.

ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalarda bulunmuştu.

Seçiniz...