Almanya sığınmacılara kapılarını açtı !

Almanya sığınmacılara kapılarını açtı !
Güncelleme:

Macaristan'dan Almanya'ya yürüyerek ulaşmaya çalışan sığınmacılar sınıra ulaştı.

Avusturya'ya yürüyen mültecilere Almanya ve Avusturya sahip çıktı. Mültecilerden ilk grup, 100 otobüsle Avusturya sınırına getirildi.

Macaristan'dan Avusturya'ya doğru yürüyerek sınıra ulaşmaya çalışan mültecilere Almanya ve Avusturya sahip çıktı. Her iki ülke, mültecilerin ülkelerine girmelerine izin verdi. Avusturya Başbakanı Werner Faymann Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası bu kararı açıkladı. Faymann, kararın, Macaristan-Avusturya sınırındaki dramatik durumun sona erdirilmesi için Almanya Başbakan'ı Angela Merkel ile yapılan görüşme sonrası alındığını belirtti. Orban, dün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın Hristiyan nüfus ağırlıklı bir ülke olduğunu belirterek, "Biz ülkelerimizde Müslüman nüfus istemiyoruz" ifadeleriyle tepki toplamıştı.

ALMANYA KAPILARINI AÇTI - FOTO GALERİ

100 OTOBÜS, İLK MÜLTECİLERİ AVUSTURYA'YA GETİRDİ

Karar sonrası yola çıkan yaklaşık Macaristan hükümetinin devreye soktuğu 100 otobüs, ilk grup mülteciyi Macar sınırından Avusturya tarafına getirdi. Şu ana kadar Avusturya sınırına getirilenlerin sayısı iki bini buldu. Sınırda bekleyen Avusturyalılar'ın mültecileri alkışlarla, “Hoş Geldiniz" pankartlarıyla karşıladıkları ve yiyecek-içecek sundukları bildirildi. Ayrıca, mültecileri Viyana'ya getirmek üzere sınırda özel trenlerin de bekletildiği gelen haberler arasında.

BİN 200 MÜLTECİ BUDAPEŞTE'DEN YÜRÜYEREK AVUSTURYA SINIRINA ULAŞMAYA ÇALIŞMIŞTI

Macar polisinin verdiği rakamlara göre, Budapeşte'den trenle Avusturya'ya götürülmeyen yaklaşık olarak bin 200 mülteci yürüyerek sınıra ulaşmak üzere yola çıkmıştı. Macaristan'ın Avusturya sınırına olan 170 kilometrelik mesafede, dramatik durumlara yaşanırken, Almanya ve Avusturya mültecileri almayı kabul etti.

YÜRÜYÜŞTE BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Macaristan'ın Bicske kentinde Afgan bir mülteci demiryolu üzerinde ölü bulundu. Macar haber ajansı MTI'nin bildirdiğine göre, sağlık ekiplerinin 50 yaşındaki mülteciyi tekrar yaşama döndürmek için gösterdikleri çabalar sonuç vermedi. Ölen mültecinin, Perşembe günü Bicske tren garında bekletilen 350 kişilik mülteci grubundan olduğu haberde yer aldı. Bu trenin Avusturya'ya gidişi son anda Macar hükümetince engellenmişti. Cuma öğleden sonra trenden kaçmayı başaran Avusturya sınırına doğru yaya yola çıkmışlardı. Polis, mültecileri, Budapeşte'nin 40 kilometre yakınındaki Bicske ketindeki mülteciler yurduna götürmek istemişti. Ölen mültecinin cesedinin trenden yaklaşık 800 metre uzaklıkta bulunduğu polisçe açıklandı. Afgan'ın ölüm nedeninin itiş kalkış sırasında düşme mi veya baygınlık sonrası gelen kalp sorunu mu henüz anlaşılamadı. Yetkililer, ölüm nedeninin araştırılacağını belirtti.