Aşı deneyinde gönüllü olan bir doktor öldü!

Aşı deneyinde gönüllü olan bir doktor öldü!

Brezilya'da, Oxford Üniversitesi'nin koronaya karşı geliştirdiği aşı adayının deneylerine katılan bir gönüllü doktorun öldüğü açıklandı. Doktorun ölüm sebebinin henüz belli olmadığı belirtilerek, ülkede aşı deneyinin devam ettirileceği duyuruldu.

Bir hastada omurilik iltihabına neden olduğu için bir süre deneme çalışmaları durdurulan Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği aşıyla ilgili endişe verici bir haber de Brezilya'dan geldi. Brezilya basınının Sağlık Gözetim Ajansı'na (Anvisa) dayandırdığı habere göre Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü işbirliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan 'ChAdOx1 nCoV-19' adlı aşı adayının Brezilya'daki deneylerine katılan 28 yaşındaki gönüllü doktor João Pedro Feitosa öldü.

Anvisa, 19 Ekim'de ölen Feitosa'nın ölüm sebebinin henüz belli olmadığını, araştırmanın devam ettiğini ve 'ChAdOx1 nCoV-19' adlı aşı adayının deneylerine devam edileceğini açıkladı.

ÇİN AŞISI TARTIŞMASI

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Sinavoc Biotech'in geliştirdiği CoronaVac isimli aşı adayını satın almayacaklarını duyurdu.

 Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello'nun Brezilya'nın 46 milyon dozluk "CoronaVac" aşısı alacağını duyurmasından bir gün sonra Bolsonaro, Facebook hesabından yaptığı canlı yayında, "Çin aşılarını satın almayacağız" dedi. Bolsonaro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise CoronaVac aşı adayının deneylerini tamamlamadığını belirtti ve Sao Paulo Valisi Joao Doria'yı hedef aldı. Paylaşımında "Joao Doria'nın Çin aşısı" benzetmesini yapan Bolsonaro, "Brezilya halkı hiç kimsenin kobayı olmayacak" ifadesine yer verdi.

BREZİLYA'DA 154  BİN 837 KİŞİ ÖLDÜ

Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan ChAdOx1 nCoV-19 adlı aşı adayı, haziranın sonlarında Brezilya'da insanlar üzerinde test edilmeye başlanmıştı.

Bu aşının başarılı olması durumunda, Brezilya'da da üretileceği ve ilk etapta Brezilya'nın 100 milyon doz Kovid-19 aşısı satın alabileceği açıklanmıştı.

 Bolsonaro'nun muhalifi Sao Paulo Valisi Joao Doria, Çinli ilaç şirketi Sinavoc Biotech'in geliştirdiği "CoronaVac" adlı aşı adayının 20 Temmuz'da Brezilya'da insanlar üzerinde denenmeye başlayacağını duyurmuştu.

Dünyada ABD'nin ardından salgından en çok etkilenen 211 milyon nüfuslu Brezilya'da, bugüne kadar 154 bin 837 kişinin hayatına mal olan Kovid-19, 5 milyon 273 bin 954 kişide görüldü.

Seçiniz...