Bakan açıkladı: Köprü'den çift yönlü ücret mi alınacak?
Suudi sözde din adamı: ''Tecavüzün sorumlusu kadınlardır''
AK Parti'de sıra Bakanlara mı geliyor ?

Böylesi Nazi Almanyası'nda bile yoktu

Çin'den Uygur Türklerine karşı skandal uygulama..

Böylesi Nazi Almanyası'nda bile yoktu
A+ A-

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde seyahat etmek isteyen Uygurların, bundan böyle yetkililere gerekli belgelerin yanı sıra DNA örneklerini de vereceği bildirildi.

Hong Kong menşeli South China Morning Post gazetesinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yayınlanan Çin Komünist Partisi'nin yayın organı "Yili Daily"ye dayandırdığı haberde, Çinli yetkililerin, ramazandan önce bölgede seyahat prosedürlerini sıkılaştırdığı belirtildi.

Habere göre, yeni uygulamalar çerçevesinde, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin sınır kesiminde yer alan Ili Kazak Özerk İli'nde yaşayan Uygurların, herhangi bir seyahat başvurusunda bulunmaları halinde ikametleri yakınındaki karakola giderek DNA örneklerini, parmak izlerini, ses kayıtlarını ve üç boyutlu resimlerini vermeleri gerekiyor.

Pazartesi günü yürürlüğe giren yeni uygulamalar, pasaport başvurularında, Hong Kong ve Makao'ya gidiş-dönüş, Tayvan'a giriş izinlerinde ve bu izinlerin yenilenmesinde geçerli olacak.

Haberde, biyolojik kimlik saptaması için gerekenleri yerine getirmeyenlerin başvurularının geri çevrileceği kaydedildi.

Yili Daily'nin haberinde Ili Kazak Özerk vilayetinde seyahat başvurularının geçen yıl aniden yükseldiği, 2014'te 20 bin olan başvuru sayısının 2015'te 100 bine çıktığı ifade edildi.

Kazakistan sınırındaki Ili Kazak Özerk vilayetinde Kazaklar, Uygurlar ve Moğollar dahil olmak üzere 2,5 milyon kişi yaşıyor. Nüfusun yüzde 64,7'sini azınlıklar, kalanını Han Çinlileri oluşturuyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yönetimin, kamu personeli, öğrenci ve çocukların oruç tutmasına izin vermediği ifade ediliyor.

Çin'de iki yıl önce yürürlüğe giren terörle mücadele yasası kapsamında bölgede güvenlik önlemlerinin artırıldığı biliniyor.

Uluslararası gözlemci kuruluş ve yabancı gazetecilerin, bölgede "güvenlik gerekçeleri" nedeniyle bağımsız olarak çalışmalarına izin verilmezken, gelişmeler resmi medya üzerinden kamuoyuna duyuruluyor ve ayrıntılı bilgi verilmiyor.