Avrupa Birliği'nden İngiltere açıklaması

Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki Brexit anlaşmasının onaylanmasının ardından konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ''Bundan sonra Avrupa Parlamentosu ve İngiltere Parlamentosundaki oylama sonuçlarına bakacağız'' dedi.

Avrupa Birliği'nden İngiltere açıklaması
A+ A-

AB Liderler Zirvesinde gerçekleşen Brexit oturumunun ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ve AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier ortak basın toplantısı düzenledi.

Konsey Başkanı Tusk, anlaşmanın Kuzey İrlanda ile İngiltere arasında gümrük kontrolleri ve AB tek pazarının korunmasını temel aldığını ifade ederek, "Kişisel bir not olarak, bugün hissettiğim şeyin üzüntü olduğunu söylemek istiyorum. Bütün kalbimle İngiltere'nin kalması taraftarıydım. Umuyorum, İngiliz arkadaşlarım bir gün dönmeye karar verirler, onlara kapımız her zaman açık olacak" dedi.

YÜZDE 48 DOĞRU YOLDA

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere'nin AB'den ayrılmasından dolayı üzgün olduğunu ancak Brexit referandumunda AB'de kalma lehine oy kullanan yüzde 48'in doğru yolda olduğunu ifade etti.

Juncker ayrıca, AB ile İngiltere arasında serbest ticaret anlaşma imzalanması konusunda anlaşmaya vardıklarını da sözlerine ekledi.

DHA