ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama

Avrupa Komisyonu: “İtalya Zora Koştuğu Kürtaj Hakkını İhlal Ediyor”

Avrupa Komisyonu, İtalya'da kürtaj yapmayı reddeden "vicdani retçi" doktorların oranının artmasından dolayı bu ülkede kürtajın güçleştiğine dikkat...

Avrupa Komisyonu: “İtalya Zora Koştuğu Kürtaj Hakkını İhlal Ediyor”
A+ A-

DIŞ HABER -

Avrupa Komisyonu, İtalya'da kürtaj yapmayı reddeden "vicdani retçi" doktorların oranının artmasından dolayı bu ülkede kürtajın güçleştiğine dikkat çekerek, kadınların bu hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

İtalya, Katoliklerin merkezi Vatikan'ın muhalif varlığının gölgesinde 1978 yılında yapılan bir referandumun ardından kürtajı serbest bırakmıştı. Ancak 194 No'lu yasada, inançları ve vicdanlarını gerekçe gösteren hekimlere kürtaj yapmama hakkı da verilmişti.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, "vicdani retçi" olarak anılan bu hekimlerin oranı son yıllarda büyük artış gösterdi. Buna göre İtalya'da her 10 doktordan 7'si vicdani retçi ve ciddi bir gerekçe göstermeden gebeliği gönüllü sonlandırmak isteyen kadınlar büyük güçlük çekiyor.

Ülkenin bazı bölgelerinde bu oranın, yüzde 90'a kadar çıktığı belirtiliyor.

Bunun üzerine İtalyan Genel İşçi Konfederasyonu (CGİL) Avrupa Komisyonu'na başvurarak, gönüllü gebeliği sonlandırma konusundaki yasanın uygulanmasındaki eksikliği şikayet etti.

VİCDANİ RETÇİ OLMAYANLAR AYRIMCILIĞA UĞRUYOR

Görüşünü bugün açıklayan Avrupa Komisyonu Avrupa Sosyal Haklar Komitesi, İtalya'da kürtaj hakkını zora koşan şartlar olduğunu, vicdani retçi olmayan doktorların ve sağlık personelinin de ayrımcılığa maruz kaldığını vurguladı.

Komisyon bu kişilerin, dolaylı ya da doğrudan farklı tip bir iş dezavantajının kurbanları olduklarını kaydetti.

Ülkenin en etkin sendikacılarından biri olan, komisyona başvuruyu yapan Cgil Genel Sekreteri Susanna Camusso bu kararın, yasaların sadece kağıtta kalmamasını zorunlu kılmayı göstermesi bakımından önemli olduğunu söyledi. Camusso, bunun kadınların, doktorların ve İtalya'nın bir zaferi olduğunu ifade etti.

İtalya Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin ise, bu kararı hayretle karşıladıklarını belirterek, bu yasayı ihlal etmelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan, Avrupa Komisyonu'na sunulan verilerin 2013 yılına ait olduğunu, şimdi durumun böyle olmadığını dile getirdi.

KÜRTAJ YAPANA DA YAPTIRANA DA HAPİS VARDI

Vatikan'a ev sahipliği yapan İtalya'da kürtaj 1978 yılına kadar yasaktı. Kürtaj yaptıran bir kadına 7 ila 12 yıl, hekim ya da sağlık görevlisi için 1 ila 4 yıl, teşvik eden üçüncü bir kişi için de 6 ay-2 yıl aralıklarında hapis cezası öngörülüyordu. Ancak Vatikan'ın tüm muhalefetine rağmen kürtaj hakkı, yapılan bir referandumun ardından kabul edildi.