Aydın'daki vahşette şok gerçek ortaya çıktı
MHP ile AK Parti arasındaki Davutoğlu krizi büyüyor
Niğde Belediye Başkanı istifa etti

Alman bankası dibe vurdu !

Türkiye'nin iflas edeceğini iddia eden Deutsche Bank'ın bu sabah hisselere dibe vurdu.

Alman bankası dibe vurdu !
A+ A-

‘Türkiye’nin iflas edeceğini’ belirten raporlar yayınlayan Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank zorda. Deutsche Bank’ın hisseleri, sabah saatlerinde tarihi düşük seviyeye gerilerken, Avrua banka hisseleri de tepetaklak.

Türkiye için 'battı batacak', 'iflas etti, edecek' diyerek raporlar yayınlayan Deutsche Bank bugün adeta çöktü. Frankfurt borsasında işlem gören Deutsche Bank hisseleri, sabah saatlerinde yaklaşık yüzde 6 değer kaybederek tarihi düşük seviyesi olan 10,63 avrodan işlem gördü. Daha sonra bir miktar toparlanan banka hisseleri, saat 11.54 itibarıyla 10,71 avro seviyelerinden alıcı buluyor.

Deutsche Bank hisselerinin tarihi düşük seviyeye inmesi, Avrupa banka hisselerini de olumsuz etkiledi. Rekor düşüşün ardından Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finansal Servisleri Endeksi yüzde 1,5 değer kaybetti.

Analistler, banka hisselerindeki düşüşte ABD makamlarıyla olan hukuki sorunların ve sermayesıkıntılarının etkili olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, Alman Focus dergisi, Almanya hükumetinin ABD makamlarıyla sorun yaşayan bankaya herhangi bir devlet yardımı yapmayacağını öne sürdü.

Deutsche Bank'tan geçen hafta yapılan açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı ile 2005-2007 yıllarında gerçekleştirilen konut kredisine (mortgage) dayalı menkul kıymetler (RMBS) faaliyetleri konusunda müzakere edildiği bildirilmişti.

Banka, sorunlu kredilerden dolayı ABD hükümetinin talep ettiği 14 milyar dolarlık uzlaşma bedelini ödemeyeceğini açıklamıştı.