ABD'den ikinci ''Öcalan'' açıklaması
Kulislerden sızan Gökçek iddiası: AK Parti'den istifa edip MHP'ye geçecek
İstifası beklenen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan ilk açıklama

İngiliz gazeteler Boris için özür diledi !

Londra Eski Belediye Başkanı, Türk kökenli Boris Johnson'un Dışişleri Bakanı olarak atanması ülkede olay oldu.

İngiliz gazeteler Boris için özür diledi !
A+ A-

Türkiye, İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı olan Boris Johnson'ı Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu olarak tanıyor. Londra Eski Belediye Başkanı Johnson, ayrımcı söylemleriyle ülkenin en çok konuştuğu siyasetçilerden biri. Johnson'un Dışişleri Bakanı olmasının ardından İngiliz İndependent ve Mirror gazeteleri bu atamadan dolayı ülkeleri adına dünyadan özür diledi.

Independent gazetesi çalışanları tarafından kaleme alınan açık mektuba gazetenin internet sitesinde yer verildi. "Dünyanın geri kalanına bir mesaj; Yeni Dışişleri Bakanımızdan dolayı gerçekten üzgünüz" başlıklı mektupta, gazetenin çalışanları, Johnson'ın atamasından dolayı "utanç duyduklarını" bildirdi.

Mektupta, Johnson'ın Birleşik Krallık halkı da dahil dünya liderlerine dahi hakarette bulunduğu, yaptığı yurt dışı ziyaretlerinde de uygun olmayan açıklamalar ve davranışlarda bulunduğu hatırlatılarak, "Küresel sahnede, Birleşik Krallık'ın yüzü olarak Alexander Boris de Pfeffel Johnson ile uğraşacağınız gerçeğinden dolayı lütfen naçizane özürlerimizi kabul ediniz." ifadesi kullanıldı.

Gazete çalışanları, Dışişleri Bakanlığı görevinin beraberinde getirdiği uzun uçuşlar, bitmeyen toplantılar ve Brüksel'i ziyaretler gibi yoğun ajandadan ötürü Johnson'ın görevinden "nefret etmesi" olasılığının, üzüntülerini hafifletecek tek teselli olduğunu belirterek, "Ancak bu durum, temelde Johnson'ı bizim kadar sizin de probleminiz yaptığımız gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle, gerçekten ve yürekten üzgünüz. Bu durumu daha iyi yapacak, söyleyecek bir şeyimiz yok. En azından Johnson başbakanımız değil. Şimdilik." denildi.

MIRROR: ÜZGÜNÜZ!

Boris Johnson'ın dışişleri bakanı olduğunun açıklanmasının ardından Mirror gazetesi de Johnson'ın fotoğrafını manşetine taşıyarak, "Sevgili dünya... Üzgünüz..." başlığını attı.

1411207403130.jpg

JOHNSON: ONUR DUYDUM

İngiltere'deki Avrupa Birliği (AB) referandumu sürecinde birlikten çıkılmasından yana kampanyanın başını çeken Muhafazakar Partili Johnson, dün akşam görevine resmen başlayan yeni Başbakan Theresa May tarafından yeni İngiliz kabinesinde Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Johnson, gelişmelere ilişkin yaptığı ilk açıklamada, atanmasından dolayı onur duyduğunu söyleyerek, "Böylesine bir şans verilmesinden dolayı gururluyum." dedi.

54 yaşındaki Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra'nın belediye başkanlığını yaptı.