Kömür ocağında göçük: 6 işçi ölü
Alman polisi açık açık yazdı: PKK için görevdeyiz
Kasko sigortasında flaş gelişme

Merkel pişman oldu: "Eğer yapabilseydim..."

Seçimlerde istediği oy oranını yakalayamayan Almanya Başbakanı Merkel pişman olduğunu itiraf etti.

Merkel pişman oldu: "Eğer yapabilseydim..."
A+ A-

Eyalet seçimlerinde üst üste hezimet yaşayan Almanya Başbakanı, sığınmacılara açık kapı politikasıyla ilgili "Eğer yapabilseydim, zamanı geri almak isterdim" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacılara yönelik politikasında yanlış yaptığını kabul etti. Berlin seçimlerinde partisi CDU'nun ağır kayıp yaşaması sonrasında konuşan Merkel, 2015 yazından önce sığınmacılara yönelik atılması gereken adımlar konusunda geç kalındığını söyledi.

"Eğer yapabilseydim zamanı geri almak isterdim" diyen Almanya Başbakanı Merkel, kendisinin ve hükümetin uzun süre Avrupa'da Dublin kurallarına güvendiğini belirtti.

Almanya'ya yönelik sığınmacı akınının belirli bir süre kontrolden çıktığını belirten Merkel, yine de o zaman aldığı kararların arkasında olduğunu vurguladı. Almanya Başbakanı, değerlendirmelerinin kesinlikle doğru olduğunu ancak uygulamada yeterince kontrol sağlanamadığını söyledi.

Seçim sonuçları yetersiz ve hayal kırıcı

Dün yapılan Berlin eyalet seçimlerinin sonucunu yetersiz ve hayal kırıcı olarak nitelendiren Merkel, "Büyük koalisyon artık çoğunluğa sahip değil, bu çok acı" ifadelerini kullandı.

Sığınmacı politikaları nedeniyle yoğun eleştiri alan Angela Merkelin partisi CDU, 4 Eylül'de yapılan Mecklenburg Vorpommern ve dün yapılan Berlin eyalet parlamentosu seçimlerinde yüzde 20'nin altında oy aldı. Mecklenburg Vorpommernde yüzde 19 oy alan CDU, Berlinde yüzde 17.6'da kaldı.