Başika'daki Türk askerinin çekileceği tarih belli oldu

Başika'daki Türk askerinin çekileceği tarih belli oldu
Güncelleme:

Irak Büyükelçisi'nin Başika'daki Türk askerinin çekilmesiyle ilgili ''Çekilme Musul operasyonu sonrası'' dediği iddia edildi. MSB Işık ise ''bölge temizlendikten sonra durumu değerlendireceğiz'' açıklamasını yaptı.

Bakan Işık şunları söyledi:

“Suriyelilerin kendi topraklarına dönmesi Türkiye’nin hedefidir. Harekatı yaptıktan sonra şehirlerin imarı, tekrar yaşanır hale getirilmesi için Türkiye büyük faaliyet yürütüyor. Bu çalışmalarda sivillerin de bulunması gerekiyor. Hukuki boşlukları dolduran bir düzenleme yapıldı. Ek görev tazminatının verilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Irak’a önemli bir ziyaret yaptık. Verimli bir ziyaret oldu. Başika Kampı da gündeme geldi. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğü ve üniter yapısına saygılıdır. Irak ile hiçbir problemin olmasına Türkiye müsaade etmeyecek. Musul yakınlarında, Başika'da, Gedu üs bölgesinde Türk askerinin varlığı, Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi bir keyfiyet değildir, bir zorunluluktur. Bölgeden DEAŞ'ın temizlenmesi, sökülüp atılması, Musul'un tekrar güvenli bir şehir haline gelmesi Irak'ın güvenliği kadar Türkiye'nin güvenliği açışından da önemlidir.

700 üzerinde DAEŞ üyesi etkisiz hale getirildi. Kampın amacı öncelikle bölgenin DAEŞ’ten temizlenmesidir. DAEŞ temizlendikten sonra oturup, değerlendireceğiz. Konuyu dostane şekilde çözeceğiz."

IRAK BÜYÜKELÇİSİ: ÇEKİLME MUSUL OEPRASYONU SONRASI

Irak Büyükelçisi Ubeydi, Türk askerinin Musul operasyonunun bitmesinin ardından Başika bölgesinden çekileceğini açıkladı.

Irak Büyükelçisi Salih El Ubeydi, 3 ay içerisinde Musul operasyonunun biteceğini belirterek Başika kampında bulunan Türk askerinin operasyonun tamamlanmasından sonra çekileceğini söyledi.

El Ubeydi, “Başika çözülürse diğer işbirlikleri de görüşülür. Türkiye'nin Irak topraklarında operasyon yapmasını beklemiyoruz” dedi.

Şengal’deki PKK varlığına ilişkin ise Ankara Büyükleçisi, “Terör örgütlerinin komşu ülkeleri tehdit etmesine izin vermeyeceğiz, PKK dahil yabancı gruplara izin yok” şeklinde konuştu.