Biden'dan Trump'a: ''Çeneni kapatacak mısın!''

ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat aday Joe Biden arasındaki ilk canlı tartışmada tansiyon yükseldi. Trump, sürekli rakibinin sözünü kesince Biden canlı yayında "Çeneni kapatacak mısın adamım" diyerek yanıt verdi.

Biden'dan Trump'a: ''Çeneni kapatacak mısın!''
A+ A-

ABD'de seçim öncesi Cumhuriyetçilerin adayı Başkan Donald Trump ve Demokratların adayı, Obama dönemi eski başkan yardımcısı Joe Biden, canlı yayında kozlarını paylaştı.

BİDEN: "ÇENENİ KAPATACAK MISIN.."

2'şer dakikalık soru cevap şeklinde süren tartışmada Trump, sürekli rakibinin sözünü keserken, moderatörün kendisini uyarmak sorunda bıraktı.

Sonunda Joe Biden, sözünü kesip duran Trump'a dayanamayarak "Çeneni kapatacak mısın adamım" diyerek tepki gösterdi.

TARTIŞIP DURDULAR

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden, Kasım ayında yapılacak seçim öncesinde ilk kez kamuoyunun karşısına kozlarını paylaştı... Gazeteci Chris Wallace'ın moderatörlüğünü üstlendiği tartışmada Trump'ın sık sık Biden'ın sözünü kesmesi ve "Proud Boys" olarak bilinen aşırı sağcı grubu desteklemesi tartışma yarattı.
 
Son aylarda George Floyd ve Breonna Taylor gibi Afro-Amerikalıların polis şiddeti ile öldürülmesi ve Jacob Blake’in de polisin saldırısına uğrayarak felç kalmasıyla birlikte alevlenen ırkçılık tartışmaları ABD Başkanı Donald Trump’ı pek etkilememiş görünüyor…

3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçilerin adayı ABD Başkanı Donald Trump (74)  ile Barack Obama döneminin Başkan Yardımcısı ve Demokratların adayı Joe Biden (77) ilk kez kozlarını kamuoyunun karşısında paylaştı.

Moderatörlüğünü Fox News haber kanalından Chris Wallace’ın üstlendiği tartışma programı, ABD'nin Ortabatı eyaletlerinden Ohio'da Cleveland kentindeki Case Western Reserve Üniversitesi ve Cleveland Kliniği'nin ev sahipliğinde düzenlendi.

Tartışma sonrasında Trump ve First Lady Melania soğuk bir şekilde poz verirken, Biden ve eşi de birbirine sarıldı.
 
AŞIRI SAĞCILARI DESTEKLEDİ: BÖYLE DEVAM EDİN

Bölümlere ayrılan tartışma programında Wallace, Trump’a ırkçı beyazları ve militan gruplar hakkında bir çağrıda bulunup bulunmayacağını sorunca, ABD Başkanı hiç beklenmedik bir yanıt verdi…

Son dönemde hem polisin hem de silahlı grupların ırkçı saldırıları olduğunu hatırlatan moderatörün sorusuna, “Solcular şiddetin sorumlusu. Ben elimden ne geliyorsa yaparım” dedi. Wallace’ın “O zaman yapın efendim” yanıtına Biden da, “O zaman yap ve söyle” ifadesini kullandı.

Trump bu tepki karşısında, “Onlara ne dememi istersiniz? Bana isim verin” derken Biden da beyazların üyesi olduğu silahlı bir aşırı sağcı örgüt olan Proud Boys’un adını söyledi.

İlk kez kamuoyunun karşısında tartışan ikili ülke gündemine oturdu.

Trump, “Proud Boys, geri çekilin ve hazırda bekleyin. Fakat size bir şey söyleyeyim bence ANTIFA (faşizm karşıtları için kullanılan isim) konusunda bir şey yapmak gerek” dedi.

Trump’ın sözleri hem ABD kamuoyunda hem de sosyal medyada gündem oldu… Proud Boys üyesi ve yürüyüşleri düzenleyen isimlerden biri olan Joe Biggs, “Başkan Trump Proud Boys’a hazırda bekleyin dedi çünkü birilerinin ANTIFA ile mücadele etmesi gerek… Evet efendim! Biz hazırız!” dedi.

TRUMP BEL ALTI VURMAYA ÇALIŞTI

Biden, 2015 yılında kanserden ölen oğlu Beau hakkında konuşurken, Trump araya girerek Biden’ın diğer oğlu Hunter’ın kokain kullandığı haberlerini gündeme getirdi.

Joe Biden da Trump’ın saldırısına karşı, “Benim oğlumun da birçok ABD’li gibi bağımlılığı var. Ve bu bağımlılığı ile mücadele ettiği için onunla gurur  duyuyorum” dedi. Biden oğlunun ABD için savaştığını söyleyince Trump da buna şaşırdığını söyledi.

Trump, “Ben Beau’yu bilmiyorum ben Hunter’ı biliyorum” diyerek tartışmayı kestirip attı.

“PUTİN’İN KÖPEĞİ” DEDİ

Münazara sırasında Biden, Trump’a “palyaço”, “ırkçı” ve “Putin’in köpeği” gibi ifadeler kullanırken, “Sen en kötü ABD başkanısın” dedi.

Trump da Biden’a, “Joe, seninle ilgili en ufak bir zekilik yok. Akıllı kelimesini kullanmaman gerek” dedi.