Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Bütçede Sığınmacılara Ayrılan Pay Savunma Giderlerinden Fazla

İsveç'in dün açıklanan 2016 yılı ek bütçe rakamlarına göre bütçede sığınmacılara ayrılan pay İsveç'in tüm savunma giderleri ile kriz hazırlık...

Bütçede Sığınmacılara Ayrılan Pay Savunma Giderlerinden Fazla
A+ A-

İsveç'in dün açıklanan 2016 yılı ek bütçe rakamlarına göre bütçede sığınmacılara ayrılan pay İsveç'in tüm savunma giderleri ile kriz hazırlık giderleri toplamından daha fazla oldu.

Geçtiğimiz sonbaharda açıklanan 2016 yılı bütçesinde sığınmacılara ayrılan pay 2 milyar 123 milyon Euro olarak öngörülmüştü. Sonbahar ve kış aylarında meydana gelen sığınmacı dalgasından sonra dün açıklanan ek bütçe ile bu rakama 3 milyar 400 milyon Euro daha eklendi. 2016 yılı bütçesinde sığınmacılar için ayrılan toplam pay 5 milyar 472 milyon Euro'ya ulaştı.

İsveç'in tüm savunma giderleri ile kriz hazırlık giderleri toplamının 5 milyar 472 milyon Euro olduğu 2016 yılı bütçesinde sığınmacılara ayrılan pay savunma bütçesinden 219 milyon Euro daha fazla oldu.

Sığınmacılar için ayrılan pay İsveç'in tüm adalet sistemi ile polis hizmetleri için ayrılan payların toplamından ise 876 milyon Euro daha fazla.

İsveç'te şu ana kadar sığınma başvurusunda bulunanların sayısının 170 bin dolayında olduğu göz önüne alındığında sığınmacı başına tüm barınma, gıda, eğitim, sağlık giderleri için ayrılan yıllık miktar yaklaşık 32 bin Euro olarak öngörülüyor.