Erbil'de restorana saldırı: Türk başkonsolosluk görevlisi şehit oldu

Erbil'de Türk konsolosluk çalışanlarının olduğu restorana silahlı saldırı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı, saldırıda başkonsolosluk çalışanının şehit olduğunu duyurdu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu saldırıyı 3 kişinin düzenlediğini söyledi.

A+ A-

Haberin Foto Galerisi

Erbil’deki restorana silahlı saldırıdan ilk kareler Erbil’deki restorana silahlı saldırıdan ilk kareler

Kuzey Irak'ta, Erbil kentinin en işlek noktasında, Türk diplomatların yemek yediği restorana susturucu silahlarla saldırı düzenlendi.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda çalışan bir görevli şehit oldu. Saldırıda bir Irak vatadaşı yaşamını yitirirken, bir kişi de yaralandı.

Saldırı sonrası güvenlik güçleri, restoran önünde önlem aldı.

Olayın terör saldırısı olduğu ve terör örgütü PKK tarafından gerçekleşirildiği öne sürüldü.

Erbil’deki restorana silahlı saldırıdan ilk karelerErbil’deki restorana silahlı saldırıdan ilk kareler

RESTORANIN SAHİBİ ANLATTI

Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı.

ERBİL EMNİYET MÜDÜRÜ'NDEN AÇIKLAMA

Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi.

Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil'den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada başkonsolosluk çalışanının şehit olduğu belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Başkonsolosluk görevlisi silahlı saldırıda şehit oldu" denildi. 

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şöyle denildi. "Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur.

Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz."

Erdoğan'dan Erbil'deki hain saldırıyla ilgili açıklamaErdoğan'dan Erbil'deki hain saldırıyla ilgili açıklama

İBRAHİM KALIN: GEREKEN CEVAP VERİLECEK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erbil Başkonsolosluğu'nda bir görevlinin, konsolosluk dışında bulunduğu sırada silahlı saldırıya uğrayarak hayatına kaybetmesiyle ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Kalın, "Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir" dedi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisinin Başkonsolosluğumuzun dışında uğradığı silahlı saldırı neticesinde şehit olduğunu öğrendik. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun." açıklamasını yaptı.

IRAK ERBİL'DEKİ SALDIRIYI KINADI 

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Erbil kentinde Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli bir diplomatın şehit edildiği silahlı saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed es-Sahhaf, yaptığı yazılı açıklamada, "Erbil'de bir Türk diplomatın hedef alındığı silahlı saldırıyı kınıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Söz konusu saldırıda Irak vatandaşı bir kişinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin ise yaralandığı bilgisine yer veren Sahhaf, saldırıya ilişkin detayların ortaya çıkarılması için resmi taraflarla koordinasyon içinde olduklarını ifade etti.

ERBİL'DEKİ SALDIRIYLA İLGİLİ AB'DEN AÇIKLAMA 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger de, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu'nda görevli bir diplomatın silahlı saldırıda şehit edilmesi dolayısıyla taziyelerini iletti. 

Berger, AB Türkiye Delegasyonu'nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Irak'ın Erbil kentinde Türk Konsolosluğu'nun bir görevlisinin öldürüldüğünü öğrenmekten derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Berger, "En içten taziyelerimizi sunarken, kalben ve tüm dualarımızla Türkiye'nin ve merhumun ailesi ile sevenlerinin yanında olduğumuzu ifade ederiz" ifadesini kullandı.