Eşinin ölümüyle ilgili tutuklanan Türk binbaşının iadesi istendi

Türkiye, ABD'de eşinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan Türk binbaşı Hüseyin K.'nin iadesini istedi.

Eşinin ölümüyle ilgili tutuklanan Türk binbaşının iadesi istendi
A+ A-

Florida eyaletine bağlı Tampa kentindeki ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Hüseyin K.’nin doğum sonrası psikolojik sorunlar yaşadığı gerekçesiyle yatağa bağlayıp, ağzına çorap tıktığı eşi Nalan K. ölü olarak bulunmuştu.

TÜRKİYE’DEN TALEP

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre, Türkiye Adalet Bakanlığı, üç ay önce yaşanan trajik olayın ardından mahkemeye gönderdiği dilekçede Hüseyin K.’nin Türkiye’de yargılanmasını talep etti. Önceki günkü duruşmada Savcı John Terry, davanın hâkimine Türkiye’nin bu davada yetki almayı kabul ettiğini, şu anda evrak işleri üzerinde çalıştıklarını ve konuyla Dışişleri Bakanlığı’nın ilgilendiğini söyledi. Nalan K.’ye sakinleştirici verip yatağa bağlayan Hüseyin K., zorla alıkoyma ve kötü muamele suçlamasıyla tutuklanmış, başına 255 bin dolar kefalet konmuştu.

3 ÇOCUK ANNEANNEDE

17 Kasım’da yeniden hâkim karşısına çıkması beklenen K.’nin ABD’deki üç çocuğu ise olay sonrası bu ülkeye giden anneanneleri Hatice T.'ye verildi. NATO anlaşması gereği denizaşırı ülkelerde görev yapan bir askeri görevli bir suçla itham edildiğinde hükümetlerin bir davayı devralmalarına izin verildiği belirtiliyor.

Hürriyet