Hakimin sorusu Zarrab'ın avukatını şoke etti

Hakimin sorusu Zarrab'ın avukatını şoke etti
Güncelleme:

Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, duruşmada hakim Richard Berman’ın sorduğu en kritik soruya verdiği cevaptan geri adım attı.

14 aydır New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman, duruşmada hakim Richard Berman’ın sorduğu en kritik soruya verdiği cevaptan geri adım attı.

Brafman, Zarrab’ın ABD ve Türk hükümetiyle iş yapıp yapmadığı sorusunu yetkilerini aşarak ‘Evet’ şeklinde cevap verdiğini açıkladı.

Amerika’nın Sesi’nden Can Kamiloğlu’nun haberine göre; Zarrab’ın avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giulani ile eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey’in, savcılığın ‘çıkar çatışması var’ iddiasına yönelik yapılan duruşmada hakim Berman’ın sorularını yanıtlayan Brafman, mahkemeye sunduğu yeni dilekçede soruya Zarrab’ın izni olmadan cevap verdiğini öne sürdü.

Avukat – müvekkil ilişkisinde hak ve yetkilerini aştığını belirten Brafman, eski cevabı ve daha önce gizlilik kaydıyla verdiği ifadelerinin de geçersiz sayılmasını istedi. Hakim Berman’dan son dilekçesinin beyan olarak kabul edilmesini talep etti.

‘ABD VE TÜRK HÜKÜMET YETKİLİLERİ ZARRAB’LA İŞ Mİ YAPIYOR?’

Hakim Berman, Zarrab ile ilgili görülen çıkar çatışması duruşmasında Brafman’a ABD ve Türk yetkililerin Zarrab veya ona bağlı kuruluşlarla iş yapıp yapmadığını, kim ve nasıl yapıyorsa, bu konuya açıklık getirilmesini istemişti.