için kaldı

İki Avrupa ülkesi daha sınırlarını açıyor

İki Avrupa ülkesi daha sınırlarını açıyor
Güncelleme:

Korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında sınırlarını kapatan Norveç ve Finlandiya, 15 Haziran’dan itibaren İsveç dışındaki bütün komşularına sınırlarını tamamen açma kararı aldı.

Norveç hükümetinin resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, İzlanda, Finlandiya Gotland ve Danimarka ile 15 Haziran’dan itibaren sınırların açılacağı ve normal seyahatlerin başlayacağı duyuruldu.

‘İSVEÇ’TE VAKALAR YÜKSEK’

Açıklamada, enfeksiyonun yüksek olduğu İsveç’e bir süre daha sınırların açılmayacağı bildirildi. Finlandiya İçişleri Bakanı Maria Ohisalo da 15 Haziran’dan itibaren Finlandiya’nın sınırlarını komşularına açacağını duyurdu. Danimarka, Norveç ve Baltık ülkeleriyle 15 Haziran’dan itibaren seyahatlerin normale döneceğini sadece İsveç’e sınırlarını açmayacaklarını kaydeden Ohisalo, İsveç’teki virüs vakalarının yüksek olmasının bu kararı almakta etkili olduğunu vurguladı.

‘İŞ BİRLİĞİNİ ZAYIFLATMAMAMIZ LAZIM’

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, komşu ülkelerin kararına tepki gösterdi. Avrupa Komisyonu’nun Schengen bölgesinde seyahat etme yasağını 15 Haziran’da kaldırma kararı aldığını kaydeden Damberg, ”AB ülkeleri, iç sınır seyahat yasağını 15 Haziran’da kaldırıyor. İskandinavya ülkeleri arasındaki iş birliğini zayıflatmamamız lazım. İskandinavya ülkelerinin arasındaki turizm ekonomisi de bir tarafa bırakılmaz” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç devlet televizyonu SVT’ye açıklamada bulunan uzmanlar, Covid-19’la mücadele kapsamında İsveç’in gevşek önlemler alması ve ölüm oranlarının diğer İskandinavya ülkelerine göre fazla olmasının, Finlandiya ve Norveç’i böyle bir kararı almaya ittiğini belirtti.

Halk Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı rakamlara göre, 10 milyon nüfuslu İsveç’te Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 4 bin 854’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 49 bin 684’e ulaştı. Norveç’te ise korona virüsü kaynaklı ölümlerin sayısı 242’ye, vaka sayısı da 8 bin 608’e yükseldi. Finlandiya’da 325 kişi öldü, vaka sayısı da 7 bin 73’e çıktı.