Kadın çalışanlara mini etek yasaklandı

Kadın çalışanlara mini etek yasaklandı

Amsterdam Belediyesi'nin bir ofisinde kadın çalışanların kısa etek ve elbise giymeleri yasaklandı.

Amsterdam Belediyesi'nin Nieuw - West semtindeki ofisinde, kadın çalışanların diz üstü etek ve elbise giymeleri yasaklandı. Kadın personelden, diz kapağına kadar çıkan çizme giymemeleri de istendi. Çalışanlar ve Amsterdam Belediye Meclisi üyeleri karara tepkili.

KADINLAR ÖNCE ŞAKA ZANNETTİ

Yasağı protesto etmek için Salı günü bütün belediye çalışanı kadınlar, kısa etek ve uzun çizme giymeye çağrıldı. Amsterdam Belediyesi'nin Nieuw - West temsiliciğindeki kadın çalışanlar, ofis şefinden gelen e-maili önce şaka zannettiler.

"Sevgili hanımlar, şu andan itibaren sizinle bir anlaşma yapmak istiyorum" diye başlayan e-mailde, kadın çalışanların diz üstünü geçen etek ve elbise giymemeleri istendi.

Danışmada görevli kadın memurların diz kapağına kadar uzanan çizme giymesinin de hoş olmadığı vurgulandı. Ofis sorumlusu, yasak kararına uymayan kadın personelin "evine geri gönderileceği" uyarısında bulundu.

Amsterdam Belediyesi'ndeki çalışan temsilcisi Mario Soriano da, yasak kararının iletildiği elektronik postanın şaka olduğunu düşünmüş.

Soriano'ya göre, '2016 yılında Amsterdam gibi bir kentte böyle bir yasağın gündeme gelmesi tuhaf'. Soriano, yasağın belediye politikası değil, tek kişinin kararı olduğunu belirtti.

SİYASİ PARTİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Belediye meclisinde çoğunluğa sahip Demokratlar 66 (D66) Partisi üyesi Jeroen Mirck, yasak kararını "saçma" olarak değerlendirdi. D66'lı meclis üyesi tepkisini, "1950'li yıllara geri mi dönüyoruz. Tuhaf" sözleriyle dile getirdi.

Liberal Sağ Partili (VVD) meclis üyesi Dilan Yeşilgöz de, kararı "hiçbir şekilde kabul edilemez" diye değerlendirdi ve belediye yönetiminden açıklama istedi.

Amsterdam Belediyesi sözcüsü ise, daha önce temsilciliklerden birinde yaşanan sorun nedeniyle kıyafet yönetmeliğinin değiştirildiğini belirtti.

Sözcü, ofis sorumlusunun yönetmelik değişikliği uyarınca yasak kararı aldığını söyledi. Belediye sözcüsüne göre, bütün çalışanlar ne giyeceğine kendisi karar verebilir ancak bu giysilerin de çalışma ortamına uygun olması gerekir.

HOLLANDALI KADINLARIN ETEK GÜNÜ

Kadın belediye çalışanlarına yönelik kıyafet yasağı, Hollandalı Twitter kullanıcılarının en çok konuştuğu konu oldu.

Sosyal medya üzerinden kadın çalışanlara, gelecek salı günü kısa etek ve diz kapağına kadar uzanan çizme ile sokağa çıkmaları çağrısı yapıldı.

Hollanda'da kışın ardından yaşanan yılın ilk sıcak güne, "etek günü" adı veriliyor. Kadınlar, baharın müjdecisi olan o gün, genellikle etek giyerek sokağa çıkıyor.

Birçok Hollandalı kadın, sosyal medya üzerinden Amsterdam'daki kısa etek yasağı nedeniyle "etek gününün" daha anlamalı geçeceği mesajı veriyor. Kadın çalışanlar, düşünce özgürlüğü gibi giyinme özgürlüğüne de saygılı olunması çağrısı yapıyor.