KKTC'de koalisyon görüşmeleri sürüyor

Hükümet kurmak için yetki alan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Halkın Partisi'nin temsilcileriyle buluştu.

KKTC'de koalisyon görüşmeleri sürüyor
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Hükümet kurmak üzere  yetki alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, UBP'den sonra  mecliste en fazla sandalyeye sahip Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Halkın  Partisi (HP) temsilcileriyle bir araya geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC), Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı'dan hükümetkurmak üzere yetki alan Ulusal Birlik Partisi (UBP)  Genel Başkanı Ersin Tatar, siyasi partilerle ön görüşmelere başladı. 

Türk Ajansı Kıbrıs'ın haberine göre, Tatar, Cumhuriyet Meclisi'nde  UBP'den sonra en fazla sandalyeye sahip Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Halkın  Partisi (HP)  temsilcileriyle bir araya geldi.

Tatar, ilk görüşmesini son hükümette başbakanlık görevini yürüten CTP  Genel Başkanı Tufan Erhürman ile yaptı.

'Ya CTP veya HP'yle koalisyon, ya da seçim hükümeti'

UBP Genel Başkanı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ya CTP’yle  ya da HP ile koalisyon hükümeti kurmayı istediklerini, bunun gerçekleşmemesi  halinde ise bir seçim hükümeti kurarak ülkeyi seçime götürmeyi planladıklarını  söyledi.

Tatar, CTP ile ön görüşme olduğunu ve daha uzun değerlendirmeler  yapılması gerektiğini belirtti.

'Bir hükümet formülü var, o formülü yürütsünler'

CTP Genel Başkanı Erhürman da parti olarak bu süreçte sorumlulukla  davranacaklarını ve bir an önce hükümetin kurulmasını istediklerini vurguladı.

Erhürman, ülkede uzun süredir bir hükümet sorunu olduğunu ve bunun  ülke gündemini sürekli meşgul ettiğini ifade ederek, "Şu anda gündemde bir  hükümet formülü var... Kendilerine başarı dilerim." dedi.

Tufan Erhürman, UBP ile ön görüşme yaptıklarını ancak koalisyon  hükümetinde yer almayı partinin yetkili kurullarında değerlendirme gereği  duymadıklarını ifade ederek, "O formülü yürütsünler. Bunu dostça söylüyorum,  kendilerine başarılar dilerim." ifadelerini kullandı.

Tatar, Erhürman ile görüşmesinin ardından 4 kişilik UBP heyetiyle  HP'yi ziyaret etti. Ziyarette iki parti temsilcileri görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye UBP'den Genel Başkan Tatar'ın yanı sıra UBP Genel Sekreteri  Hasan Taçoy ile UBP milletvekilleri Nazım Çavuloğlu, Dursun Oğuz ve Özdemir  Berova katıldı. HP tarafında ise Genel Başkan Kudret Özersay ile birlikte HP  Genel Sekreteri Yenal Senin, HP Parti Meclisi Üyesi Ayşe Onar ve HP Milletvekili  Hasan Topal yer aldı.

Bir saat süren toplantının ardından basına açıklama yapan UBP Genel  Başkanı Tatar, "Bizim herhangi bir partiyle somut bir durumumuz, 'şöyle ya da  böyle olur' diye kesin bir söylemimiz yok." dedi.

Tatar, 12 milletvekiline sahip CTP veya 9 milletvekiline sahip HP ile  bir koalisyon olmazsa, erken seçimin de bir olasılık olarak ortada durduğunu  belirtti.

'Koalisyonun illa UBP ile HP arasında olması gerekmez'

HP Genel Başkanı Kudret Özersay da farklı koalisyon seçenekleri  bulunduğunu, hangisinin gerçekçi ve mümkün olabileceğinin ileriki günlerde belli  olacağını ifade etti.

"UBP ile koalisyon kurulma ihtimali ne kadar varsa, kurulmama ihtimali  de o kadar vardır." diyen Özersay, sürecin temel dinamiklerinin çalışması ve  karar vermesi gerektiğini belirterek, bugün partilerin hassas noktalarının  konuşulduğunu ifade etti.

Bir soruya karşılık, ülkenin en fazla yararına olacak ve çalışabilecek  koalisyon modelinin hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Özersay, "koalisyonun  illa UBP ile HP arasında olması gerekmediğini" vurguladı.

Tatar CTP ve HP'nin ardından, bugün Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP),  Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) temsilcileriyle buluşarak ön  görüşmeleri tamamlayacak.

Anayasal süreç

KKTC'nin 35. hükümetini kurma görevini alan Tatar'ın anayasa gereği 15  gün içinde hükümeti oluşturması, aksi halde görevi iade etmesi gerekiyor.

Yeni hükümetin kurulması halinde cumhurbaşkanınca atanacak Bakanlar  Kurulunun listesi, Cumhuriyet Meclisine sunulacak. Bakanlar Kurulunun programı,  atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde başbakan veya bir bakan  tarafından Cumhuriyet Meclisinde okunacak ve ardından güven oylamasına gidilecek.

Programın, Cumhuriyet Meclisinde okunmasından 2  gün sonra görüşmeler  başlayacak ve bittikten bir  gün sonra oylama yapılacak.

Anayasaya göre, güvenoyu alan Bakanlar Kuruluna karşı, güven  oylamasından sonra 3 ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.

KKTC'de 50 sandalyeden oluşan Cumhuriyet Meclisinde hükümetin  kurulabilmesi için 26 milletvekilinin desteği gerekiyor. Cumhuriyet Meclisi’nde  UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3’er, YDP ise 2 milletvekiliyle temsil ediliyor.

AA

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News