için kaldı

Kudüs kararı sonrası ABD'li temsilcinin yüzü düştü !

Kudüs kararı sonrası ABD'li temsilcinin yüzü düştü !
Güncelleme:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kudüs tasarısının ezici çoğunlukla kabul edilmesini sevinçle karşıladı. Ama bu durum ABD'li temsilci için geçerli değildi...

ABD'nin 'Kudüs' kararına karşı Türkiye ve Yemen öncülüğünde hazırlanan tasarı, BM Genel Kurulu'nda 128 lehte oyla kabul edildi. Bizzat Başkan Trump'ın tehditleri nedeniyle yükselen tansiyonun gölgesinde yapılan oylamada 35 üye çekimser kaldı, 9 ülke ise ret kararı verdi. BM Güvenlik Konseyi'nin 4 daimi üyesi de kararın arkasında durdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye'nin BM Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu, oylama sonucunu büyük memnuniyetle karşıladı. Tarihi Kudüs kararı Siniroğlu ve Çavuşoğlu'nun yüzüne yansıdı.

ABD TEMSİLCİNİN İSE CANI SIKKINDI

Kudüs oylaması sonucu, ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Halley'in canını sıktı.

ÇAVUŞOĞLU: GÜÇ SENİ HAKLI YAPMAZ!

ABD Başkanı Trump, önceki gün yaptığı açıklamada, "Tasarıya destek verene yardımı keseriz" diye tehdit ederken, BM Genel Kurulu'ndaki oylama öncesinde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Güçlü olmak sizi haklı yapmaz" diye rest çekti.

Çavuşoğlu, 193 üyeli kurula hitaben yaptığı konuşmada, "Bu toplantı öncesinde bir BM üyesi bir ülke diğer bütün BM üyelerini tehdit etti. Hepimizin hayır oyu kullanması istendi ya da sonuçlarına katlanmamız söylendi. Bu tehdittir ve bu grup boyun eğmeyecektir. Ülkelerin oylarının satın alınabileceğini düşünmek ahlaki değildir. Ya da şöyle söyleyeyim, biz korkmadık! Sen güçlü olabilirsin ama bu seni haklı yapmaz. Türkiye asla Kudüs'ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır.

HALEY, YİNE GÖZDAĞI VERDİ

Çavuşoğlu'ndan sonra kürsüye gelen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Trump yönetiminin tehdit dilini sürdürdü. Haley, BM'ye yaptıkları maddi yardımlara dikkat çekerek, "Oy verirken bunu aklınızda tutun" dedi. ABD'nin kararının barış çabalarına zarar vermediğini savunan Amerikalı temsilci, oylamanın da kararlarını etkilemeyeceğini belirterek, "Ama sizin burada vereceğiniz karar, bizim BM'ye bakış açışımızı değiştirecek" dedi. ABD temsilcisi Nikki Haley önceki gün de üye ülkelerin büyükelçilerine yolladığı e-postada, ABD'nin kabul edilmesini istemediği bu tasarıya destek veren ülkeleri not edeceklerini belirtmişti. Sonrasında da Başkan Trump, tasarıya destek veren ülkelere yönelik para yardımını kesme tehdidinde bulunmuştu.