Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Milli Eğitim Bakanı Avcı Bütün Avrupa’nın Eğittiği Çocuktan Çok Daha Fazlasını Türkiye Kendi İmkanları İle Eğitiyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı "Bazıları bir yaptığını beş anlatırken, biz ülke olarak, on yaptıklarımızı...

Milli Eğitim Bakanı Avcı Bütün Avrupa’nın Eğittiği Çocuktan Çok Daha Fazlasını Türkiye Kendi İmkanları İle Eğitiyor
A+ A-

DIŞ HABER –

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı "Bazıları bir yaptığını beş anlatırken, biz ülke olarak, on yaptıklarımızı bir bile anlatamıyoruz, duyuramıyoruz" dedi.

Brüksel'de AB Konseyi tarafından 25'incisi düzenlenen Eğitim Bakanları konferansına katılan Bakan Avcı konferans sonrası basına açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı "Bugün burada olmamızın sebebi bildiğiniz gibi Avrupa Konseyi Eğitim Bakanları konferansı, konferansın bu yılkı ana teması, Demokratik Eğitim, daha doğrusu Eğitimde Demokrasi Kültürünün kazandırılması ve terörizme varan aşırılıkların eğitim yönüyle nasıl önlenebileceği. Bizim de Türkiye olarak bu konuda söyleyebileceğimiz ve söylediğimiz epey söz var. Bu gün işte bu toplantılarda bunların bir kısmını dile getirme şansımız oldu. Biz ne yazık ki ülke olarak yaptıklarımızı yeterince duyuramıyoruz, tanıtamıyoruz. Toplantının açılışında AB genel sekreteri Avrupa'da 300 Bin Mülteci çocuğun eğitime alındığını bildirdi. Bütün Avrupa'nın eğittiği çocuktan çok daha fazlasını Türkiye kendi imkanları ile eğitiyor. Türkiye'de şu anda 830 bin eğitim çağında Suriyeli çocuk var, 2,5 Milyon Suriyeli sığınmacı var, bunların 330 binini bütün imkanlarını seferber ederek eğitime almış. AB Ülkeleri toplam olarak 300 Bin çocuğu eğitime alırken, Türkiye'de ise 330 binini kendi imkanları ile eğitiyor. Yani AB üyesi Ülkelerinin hepsi 300 bin çocuğu eğitime alırken, Türkiye'de 330 bin şu anda, yıl sonu itibarıyla 450 bin çocuk eğitime alınacak. Bunlar sadece eğitim çağında çocuklar için yaptıklarımız, bunların dışında yetişkinlerin meslek edinmeleri için açtığımız kurslarımız var bunlarında bir şekilde buralarda bilinmesi gerekiyor. Çünkü insanlar bir yaptıklarını beş anlatıyor, biz maalesef on yaptığımızı bir bile anlatamıyoruz, onun için bu toplantı iyi oldu. Ayrıca dediğim gibi İslamafobiya'nın tehlikelerine işaret ettik konuşmalarımızda. Çünkü buralarda çok yaygın eğilimlerden bir tanesi de, Müslüman kitleleri bu terörist faaliyetlerden sorumlu tutan bir söylem geliştirilmeye çalışılıyor. Oysa işinde gücünde olan mazbut insanların, sadece kılık, kıyafetlerine bakılarak, sadece kökenlerine bakılarak Müslüman oldukları için bu tür terörist saldırılardan sanki onlarda sorumluymuş gibi muameleye tabi tutulmaları kabul edilemez. Bununda buradakiler tarafından bir kere daha uyarılmasında bilinmesinde yarar var" dedi.

Brüksel'de AB Nezdinde temaslarda bulunan Bakan Avcı'ya beraberindeki heyetle birlikte, Belçika Büyükelçisi Hakan Olcay'da eşlik etti.

Görüntü dökümü

- Bakan Avcı'nın açıklaması.

Detaylar