Olay yaratacak Meral Akşener anketi !
Özdağ'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'ye çok sert eleştiri
Okulda Suriyeli gerginliği !

Musul dört taraftan kuşatıldı

Irak'ta Şii Haşdi Şabi güçleri, Musul'un batısındaki kritik bir yolu kontrol altına alarak, Musul'un dört bir taraftan çevrilmesini sağladı.

Musul dört taraftan kuşatıldı
A+ A-

Türkiye’nin Musul Harekâtı’na katılmasına karşı çıktığı Haşdi Şabi milisleri, Telafer ve Sincar arasındaki yolun kontrolünü ele geçirdi.

BBC’nin haberine göre; IŞİD, hâlâ Telafer ve Musul arasındaki yolun kontrolünü elinde bulunduruyor.

Öte yandan, Irak güçleri doğudan ilerleyişine devam ederken, hava saldırıları sonucu bir köprünün vurulduğu belirtildi.

Şehir boyunca akan Dicle Nehri’nin üzerinde kullanılabilen sadece bir köprü kaldığı aktardıldı.

Fransız AFP haber ajansına konuşan bir Kürt yetkili, Haşdi Şabi milislerinin, bölgedeki üç köyde terör örgütü PKK militanlarının da aralarında bulunduğu IŞİD karşıtı diğer güçlerle birleştiğini söyledi.

Rudaw’a konuşan Haşdi Şabi Sözcüsü Kerim Nuri, milislerin Türkmen şehri Telafer’e girmeyeceğini söyledi. Nuri, görevlerinin Irak ordusu için güvenli bir rota oluşturmak olduğunu ifade etti.

IŞİD kontrolündeki Telafer şehri Musul’un 50 kilometre batısında yer alıyor. Kürt güçlerin kontrolündeki Sincar ise 45 kilometre daha batıda bulunuyor.

Beş haftadır süren operasyona Irak güvenlik güçleri, Kürt Peşmergeler, bazı Sünni Arap aşiretleri ve Şii milisler katılıyor.

İNSAN HAKLARI GRUPLARI DA KARŞI

İnsan hakları gruplarının Haşdi Şabi militanlarının bu bölgede operasyonlara katılmasının mezhepsel şiddeti alevlendireceği uyarılarında bulunmuştu.

Uluslararası Af Örgütü’nün kısa süre önce yayınlanan bir raporunda, Şii milislerin IŞİD'in elinde bulunan bölgelerden kaçan sivillere, insanlığa karşı suç tanımına girebilecek kadar ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduklarını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Temmuz ayında, Şii milislerin Felluce'de 640 Sünni yetişkin ve erkek çocuğu kaçırdıklarını bildirmişti. Raporda milislerin elindeki 50 kişinin daha işkence ve yargısız infaza maruz kaldıkları belirtilmişti.

SINIRA TANK SEVKIYATI YAPILDI

Ankara, defalarca Haşdi Şabi'nin Irak'ta operasyonlara katılmasına karşı olduğunu ifade etti.

Ankara ve Çankırı'da birlikleri bulunan 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na ait tanklar, tank kurtarıcılar, tekerlekli araçlar ve iş makineleri bu ayın başında sınıra gönderildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Şii grup Haşdi Şabi'nin Telafer kentinde ‘terör estirmesi' halinde buna cevaplarının farklı olacağını belirtmişti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise sevkıyata ilişkin, “Bölgemizde önemli gelişmeler var. Bütün bu gelişmelere hazırlıklı olmak açısından yapılan bir çalışma bu. Türkiye'nin kırmızı çizgileri var. O çizgiler aşılırsa Türkiye gerekeni yapacaktır. Musul'un demografik yapısını değiştirecek gelişmeler Türkiye'nin kırmızı çizgisidir. Musul Operasyonu'nu fırsat bilerek yabancı unsurların, terör örgütlerinin burada zemin kazanacağı hiçbir gelişmeye Türkiye müsaade etmeyecek” demişti.

Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Işık’ın açıklamaları, sevkıyatın, Şii Haşdi Şabi milislerinin Telafer harekâtına katılmasıyla bağlantılı olduğu yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Irak Ordusu’nun 2 yıl sonra ilk kez girdiği Musul, Silopi’ye 160 kilometre mesafede bulunuyor. Telafer ise 190 kilometre uzaklıkta.