NATO zirvesinin İstanbul'da toplanması engellendi !

NATO zirvesinin İstanbul'da toplanması engellendi !

Alman Die Welt gazetesi, bazı ülkelerin 2018 yılındaki NATO zirvesinin Türkiye'de yapılmasına karşı çıktıklarını yazdı.

Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Türkiye'nin NATO zirvesinin İstanbul'da düzenlenmesi önerisine başta Almanya ve Fransa olmak üzere bazı ülkeler karşı geldi. Zirvenin İstanbul'da düzenlenmesine karşı gelen ülkelerin 'İstanbul önerisine' kesinlikle karşı geldikleri belirtilirken, 2018 yılındaki zirve bu sene olduğu gibi tekrar Brüsel'de toplanacak.

Die Welt'in üst düzey NATO yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılındaki NATO zirvesinin İstanbul'da yapılmasını önerdi. Ancak söz konusu öneri birçok ülke tarafından olumsuz karşılandı. Haberde, başta Almanya ve Fransa olmak üzere Danimarka, Hollanda ve Kanada'danın zirvenin İstanbul'da düzenlenmesi önerisine karşı çıktıkları belirtildi. 

Erdoğan'ın 2016 yılında Varşova'da düzenlenen toplantıda da benzer bir öneride bulunduğu belirtiliyor. 24-25 Mayıs'ta Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde de söz konusu konunun NATO liderleri tarafından konuşulduğu belirtildi. 

NATO'nun gelecek sene düzenlenecek zirvesinin Brüksel'de yeni inşa edilen NATO karargâhında toplanacağı tahmin edilirken, bu konuda net kararın Haziran'da NATO Savunma Bakanları toplantısında verileceği belirtiliyor. 

Seçiniz...

Etiketler istanbul nato zirve