O ülke Türkiye'nin silahlarını kullanacak

O ülke Türkiye'nin silahlarını kullanacak

Körfez ülkelerinin en zengini olan Katar, Türkiye'nin silahlarını kullanacak.

En zengin Körfez ülkelerinden biri olan Katar şirketiyle anlaşmaya varıldı. Katar Türkiye'nin silahlarını kullanacak.

Katar şirketi ve Aselsan arasında anlaşma sağlandı. Ares Tersanecilik'in, Katar için üreteceği 17 sahil güvenlik botunda ASELSAN'ın silah sistemi kullanılacak.

38a8453907738c4b9b37950cr.jpg

Ares Tersanecilik'in, Katar için üreteceği 17 sahil güvenlik botunda ASELSAN'ın silah sistemi tercih edildi. High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı'nda, ASELSAN ile Ares Tersanesi arasında mutabakat muhtırası imzalandı.

KATAR ŞİRKETİYLE İŞBİRLİĞİ

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, Ares Tersanecilik ile birlikte Katar Sahil Güvenlik Komutalığının ihtiyaçlarının karşılanması için işbirliğine gideceklerini söyledi.

aselsan-atilgan-ve-zipkini-duyurdu3.jpg

BİR ÇOK KÖRFEZ ÜLKESİNDE KULLANILIYOR

Söz konusu projeyle Katar kullanıcılarına daha iyi ve üstün bir çözüm oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Eken, ASELSAN'ın stabilize silah sistemlerinin aralarındaKatar'ın da bulunduğu Körfez Bölgesi'nde birçok ülkede halihazırda kullanımda olduğunu belirtti. Eken, "Bu projeyle Katar'daki çözümlerimizin sayısı artacak ve Sahil Güvenlik Komutanlığı da bizim kullanıcılarımız arasına girecek" dedi.

KATAR ASESAN'I TERCİH ETTİ

Ares Tersanecilik Murahhas Müdürü Kerim Kalafatoğlu ise 5 yıllık bir ihale sürecinden sonra 2014'te imzaladıkları Katar İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı projesi kapsamında 17 botluk paket için silah sistemlerinde ASELSAN'ı tercih ettiklerini dile getirdi. Kalafatoğlu, "Bu doğrultuda milli tedarikçimizle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz, işbirlikleri için kendilerine teşekkür ederiz" diye konuştu.

2016'DA 3 GEMİ TESLİM EDİLECEK

Projenin fiili üretiminin başladığını ifade eden Kalafatoğlu, 2016 için asgari 3 geminin tesliminin söz konusu olduğunu, yaklaşık 4 yıllık süreçte projenin tamamlanacağını belirtti. Kalafatoğlu, ayrıca 275 personelin de Katar'da eğitileceğini ve çok kapsamlı lojistik destek paketinin Katar'a sunulacağını kaydetti.

BÜYÜK BİR ADIM ATILDI

Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de iki şirket arasında atılan imzaların hem savunma sanayisi şirketleri arasındaki güç birliği hem de dışarıya yapılan ihracatta milli bir şirketin aktif rol alması açısından önem taşıdığını söyledi.

aselsan-katar-anlaşmasi.jpg

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ SİLAH SİSTEMLERİ

Ares Tersanecilik'in sahil güvenlik botları üzerine entegre edilecek silah sistemlerinin dünyanın en gelişmiş silah sistemleri arasında yer aldığını vurgulayan Tüfekçi, şirketin ürettiği botlarla dünyanın dört bir yanına satış yaparak kendini ispatladığına işaret etti. Tüfekçi, Türkiye adına Katar başta olmak üzere daha büyük iş imkanları ortaya çıkması dileğinde bulundu. Konuşmaların ardından şirket yöneticileri mutabakat muhtırasını imzaladı.