Obama'dan 'radikal islam' eleştirisi

Obama'dan 'radikal islam' eleştirisi

ABD Başkanı Obama, Trump'ın 'radikal islam' sözlerini böyle eleştirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, ülkede yaşanan terör saldırılarına ilişkin "Radikal İslam" ifadesini kullanmamasını, başta Cumhuriyetçi parti başkan adayı Donald Trump olmak üzere eleştiren kesimlere verdiği yanıtta, "Bu tanımlamayı kullanmak ne kazandırabilir? Neyi değiştirebilir? IŞİD'in daha az Amerikalı öldüreceği güvencesi mi verir? Bize daha fazla müttefik mi kazandırır? Yanıt; bunların hiçbiri. Bir tehdidi farklı bir adla tanımlamak, onu yok etmiyor. Bu siyasi bir dikkat dağıtmadır" dedi.

Obama, Orlando'da 49 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı ve IŞİD'e karşı verilen mücadeleye ilişkin bilgi almak için ABD Hazine Bakanlığı'nda Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı gerçekleştirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in yanı sıra birçok bakan ve ordudan istihbarata kadar IŞİD ile mücadeleye katılan tüm birimlerin hazır bulunduğu toplantı sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Barack Obama, Orlando saldırısını gerçekleştiren Ömer Metin'in internette yayılan aşırılık yanlısı bilgilerden ve propagandadan etkilendiğini anlattı ve, "Radikalleşmiş, öfkeli, rahatsız ve dengesiz bir genç olduğu görülüyor" diye konuştu.

Olabilecek her saldırıyı bütünüyle önleyemeyebileceklerini, ancak meydana gelebilecek ölümleri azaltmak istediklerini belirten Obama, terörle olası bağlantısı bulunabileceği öngörülen kişilerin uçaklara bindirilmediğini, ancak bu insanların silah edinmelerinin önüne geçilmediğini söyledi.

"Radikal İslam demek ne kazandırır?"

ABD Başkanı Obama, terör saldırılarına ilişkin "radikal İslam" tanımlamasını kullanmamasını eleştirenlere karşı da sert bir dille yanıt verdi.

Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Donald Trump ve Kongre'deki Cumhuriyetçilerin "IŞİD'i radikal İslamcılar olarak tanımlamadığımız müddetçe örgütü yenemeyeceğiz" dediklerine değinen Obama, "Bu tanımlamayı kullanmak ne kazandırabilir? Neyi değiştirebilir? IŞİD'in daha az Amerikalı öldüreceği güvencesini mi verir? Bize daha fazla müttefik mi kazandırır? Yanıt; bunların hiçbiri. Bir tehdidi farklı bir adla tanımlamak onu yok etmiyor. Bu siyasi bir dikkat dağıtmadır" diye konuştu.

Aşırılık yanlısı grupların İslam'ı terör eylemlerini meşrulaştırmak için kullandıklarını bir çok kez dile getirdiğine değinen Obama, "7,5 yıllık başkanlığım döneminde "radikal İslam" tanımlamasını kullanmadığımızdan dolayı izleyemediğimiz bir strateji olmadı" dedi.

"Radikal İslam" tanımlamasını kullanmanın bir strateji olmadığını vurgulayan Obama, "IŞİD ve El Kaide gibi gruplar bu savaşı İslam ile Amerika yada İslam ile Batı arasındaki bir savaş gibi göstermek istiyor. Onlar dünya üzerindeki bir milyardan fazla Müslümanın gerçek liderleri olduklarını iddia etmek istiyor. Onlar, İslam adına, bir milyar insan adına konuştuklarını ima ederek, bizim bunu meşrulaştırmamızı istiyorlar. Bu onların propagandası" diye konuştu.

Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı Donald Trump'a yüklenen Obama, Trump'ın Müslümanların ABD'ye gelişini yasaklama önerisini sert dille eleştirdi. Obama, "ABD'li Müslümanları inançları nedeniyle ayrımcılığa mı uğratacağız? Bu bizim istediğimiz Amerika değil. Bu demokratik ideallerimizi yansıtmıyor. Bu bizi daha güvenli kılmayacak, daha az güvende bırakacak. IŞİD'in, Batı'nın Müslümanlardan nefret ettiği düşüncesini desteklemek, bu ülkedeki ve dünya üzerindeki Müslümanları her ne yaparlarsa yapsınlar zan ve saldırı altında bırakacak. Bu ABD'li Müslümanlara hükümetlerinin kendilerine ihanet ettiğini hissettirecek. ABD'de dini testler olmaz" dedi.

DHA