İstifası istenen başkanlar hakkında AK Parti'den açıklama
Erdoğan: ''Bir gece ansızın vurabiliriz...''
Adalet Bakanı'ndan çarpıcı sözler !

ABD Musul için hazırlanıyor

IŞİD'in elinde olan Musul'un geri alınması için ABD hazırlık yapıyor.

ABD Musul için hazırlanıyor
A+ A-

Irak’ın IŞİD’in elindeki en büyük ikinci kenti Musul’un geri alınması için trafik hızlandı. Kentin güneyindeki hava üssü alınırken, ABD Savunma Bakanı Bağdat’ı ziyaret etti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın önceki gün Irak’ın başkenti Bağdat’ta Iraklı mevkidaşı Halid el-Ubeydi ile görüşmesinin ardından gözler ülkenin en büyük ikinci kenti Musul’un IŞİD’in elinden alınmasına yönelik planlara çevrildi.New York Times gazetesi geçtiğimiz cumartesi Irak ordusunun ele geçirdiği Kayara Hava Üssü’nün bu kenti IŞİD’den geri alma harekâtında kritik rol oynayacağına vurgu yaptı. Buna göre üste konuşlanacak ABD askerlerinin bir bölümü köprü inşası gibi altyapı projelerinde görev alacak. Bu teknik çalışmalar Irak ordusunun Musul’u ele geçirmek üzere düzenleyeceği taarruzlarda kilit lojistik desteği sağlayacak. Ancak haberde IŞİD’in üssü tahrip ettiği ve ABD’li uzmanların kargo uçuşları için pistlerin ne zamana kadar hazır olacağı konusunda yorum yapmadıkları belirtildi.

ABD ASKER YIĞIYOR

NYT, ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak’a ilave 560 ABD askeri gönderilmesini de mercek alına alarak bunun, başkanın bu yıl sonunda görevi bırakacağı halefine IŞİD’den kurtarılmış bir Musul’u bırakma umudunu artıracağını belirtti. Irak’taki ABD askerlerinin resmi sayısı 4 bin 647.

BİR MİLYON SİVİL GÖÇMEN BEKLENTİSİ

Kurtarma operasyonunun başlamasıyla Musul kent merkezinden yaklaşık 1 milyon sivilin evlerini terk edip iç göçmen statüsüne düşeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle hükümet yetkilileri, olası göç dalgasını kontrol altına almak için Musul’un çevresindeki 5 ayrı noktada çadır kampı kurma hazırlığı yapıyor. Merkezi Musul olan Ninova ilinin halen yüzde 70’ini elinde tutan IŞİD’in bölgede yaklaşık 20 bin savaşçısı bulunuyor. Musul, 2104’ten beri IŞİD kontrolünde.