İstanbul yaza veda etti ! İşte hava sıcaklıkları...
TFF ceza yağdırdı ! 8 takıma büyük şok
Erdoğan'dan AB açıklaması: ''Biz minderden kaçmayız''

Esad'tan sürpriz ABD açıklaması

Suriye lideri Esad, ABD'nin yeni Başkanı Trump'ı bu mesajla "tebrik" etti.

Esad'tan sürpriz ABD açıklaması
A+ A-

Suriye lideri, ABD'nin yeni başkanının teröristlerle savaşması halinde müttefikleri olabileceğini belirterek, "Söyledikleri umut verici ama bunları gerçekleştirebilir mi?" sözleriyle beklentisini dile getirdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Portekiz'in RTP kanalının sorularını yanıtladı. Esad, "Henüz Trump'ın ne yapacağına dair bir şey söyleyemeyiz. Ama eğer teröristlerle savaşacaksa tabii ki müttefikimiz olur. Rusya, İran ve diğer pek çok ülke gibi doğal müttefikimiz olur" ifadelerini kullandı.

Kanalın sorularını İngilizce yanıtlayan Esad, Trump'ın Suriye'ye yönelik açıklamalarına dair "Söyledikleri umut verici ama bunları gerçekleştirebilir mi? Ülkenin yönetimindeki karşıt güçlerle, ana akım medyada ona karşı çıkanlarla nasıl başa çıkacak? Bu yüzden sözlerini tutup tutamayacağını bilmiyoruz. Bu yüzden Trump'ı yargılarken çok dikkatli davranıyoruz" dedi.

Esad ABD'yi "Onlar kendini dünyanın polisi ve yargıcı sanıyor. Ama değiller" sözleriyle eleştirdi.

Geçen hafta Wall Street Journal'a röportaj veren Donald Trump, Washington'ın Suriye'deki en büyük rakibi Rusya ile işbirliği sinyali veren ABD'nin yeni başkanı, rejime karşı savaşan muhaliflere yardımın kesilebileceğini ima etmişti.

Cumhuriyetçi politikacı, "Benim Suriye konusunda herkesten farklı düşüncelerim vardı. Düşüncem Suriye ile savaşıyorsunuz, Suriye IŞİD'le savaşıyor ve IŞİD'ten kurtulmanız gerekiyor şeklindeydi..." demişti.

Esad'ı yeterince sevmediğini ifade eden Trump ancak Şam rejiminin güçlendiği takdirde ülkede iç savaşın körüklediği kaos ortamının durulabileceğini ve ABD'ye yönelik tehditlerin azalabileceğini öne sürmüştü.

Bölgedeki tabloya bakıldığında Moskova ile ilişkileri güçlendirme çağrısını yineleyen Trump, "Rusya şu an Suriye ile işbirliği içerisinde. Bir de Suriye ile birlik içerisinde olduğu için daha güçlenen İran var. Suriye'ye karşı muhalifleri destekliyoruz ama onların kim olduğu hakkında fikrimiz yok. Eğer ABD Esad'a saldırırsa kendimizi Rusya'yla, Suriye'yle savaşırken bulacağız" ifadesini kullanmıştı.

Suriye'de iç karışıklığın başladığı Mart 2011'den bu yana dünya güçleri ABD ve Rusya karşı karşıya. Şam rejiminin en büyük koruyucusu Rusya, tüm desteğiyle Beşar Esad'ın iktidarda kalmasına yardım etti ve ordusunu rejim karşıtlarıyla savaşmak için Suriye'ye gönderdi.

Muhalifleri destekleyen ABD ve diğer Batılı ülkeler ise, Esad'ın iktidarı bırakmasını istiyor.