Erdoğan: ''Dedim ya; bir gece ansızın gelebiliriz, geliriz !''
Okulda 16 yaşındaki 2 erkek öğrenciye cinsel istismar
Başbakan: Vatandaş rahat olsun, savaşa girmiyoruz

Haşdi Şabi'den bir açıklama daha

Haşdi Şabi örgütü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi.

Haşdi Şabi'den bir açıklama daha
A+ A-

Telafer'in Türkiye için hassas bir konu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haşdi Şabi'nin eylemleriyle ilgili sözlerinden sonra Haşdi Şabi örgütünün lideri haddini aşan açıklamalarda bulundu.

Musul'un güneyindeki Türkmen köyü Muhallebi'ye giden Sputnik muhabiri Rafael Daminov, burada Haşdi Şabi örgütünün lideri Hadi El Amiri'nin operasyon karargahına girdi.
Irak'ın Telafer'e Sünni ve Şii milisleri gönderme kararına Türkiye'nin verdiği tepkiyi değerlendiren Amiri, "Ankara, milisler Türkiye topraklarına girerse tepki göstersin. Telafer ise Irak'ta ve biz oraya gireceğiz" dedi.

'ESAD'DAN TALEP GELİRSE, HAŞDİ ŞABİ SURİYE'YE GİDECEK'

Bu arada Sputnik muhabiri, "Haşdi Şabi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan talep gelmesi durumunda, Suriye'de cihatçılarla savaşmaya hazır olduğunu belirtiyor" diye aktardı.

'RUS TANKLARI NEREDE?'

Daminov'un verdiği bilgiye göre Zilal adlı bir milis, "Rus tankları nerede? Burada Rus tanklarını ne zaman göreceğiz?" sordu. Diğer milisler de belirli aralıklarla bu soruyu tekrar etti.

Iraklı gönüllülerle birlikte Suriye ordusu saflarında savaştığı Halep'ten bir ay önce geri döndüğünü anlatan Zilal, "Telafer'in alınması için deneyimli milislere ihtiyaç duyulduğu için komutanlar tarafından geri çağrıldık" dedi.

'IRAK ORDUSUNUN HEDEFİ BİRKAÇ AY İÇİNDE IRAK'I TÜMÜYLE TEMİZLEMEK'

Öte yandan Daminov, önümüzdeki aylarda Irak ordusunun milis güçleriyle birlikte Irak'ı tümüyle teröristlerden temizlemek istediğini söyledi.

ERDOĞAN, 'HAŞDİ ŞABİ'YE YANITIMIZ FARKLI OLUR' DEMİŞTİ

Telafer'in Türkiye için hassas bir konu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haşdi Şabi'nin eylemleriyle ilgili olarak şu tepkiyi göstermişti: "Telafer'de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar'da kesinlikle sıcak bakmayız. Bunu zaten bütün yetkililere çok açık net söyledim. Dedim ki Telafer tamamen Türkmen ili, ilçesi. Bunun yarısı Şia yarısı Sünni. Biz tabii değerlendirmeyi Şia, Sünni üzerinden değil aslında gönlümüzün arzusu buna tamamen Müslüman olarak bakıyoruz. Fakat Haşdi Şabi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur."