Suriyelileri linç etmeye kalkıştılar
Oto yıkamadaki bu görüntüler sosyal medyayı salladı
Kritik MGK sona erdi ! Neler konuşuldu ?

Kürt Komutan: "Karış karış Kürt toprağıdır"

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, kontrol altına aldıkları bölgelerden çekilmeyeceklerini açıkladı.

Kürt Komutan: "Karış karış Kürt toprağıdır"
A+ A-

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi,  kontrol ettikleri bölgelerden çekilmeyeceklerini belirterek, "Buraların tamamı  karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan kurtardığı bu bölgelerden  hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirilen bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz." dedi. 
 
Efendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Peşmerge güçlerinin  Başika'yı tamamen kontrol altına aldığını ve hiçbir tehlike kalmadığını söyledi.
 
Teröristlerin geride bıraktığı mayınlar ve bombaların temizliğinin  sürdüğünü ifade efen Efendi, "Kısa bir süre içinde resmi daireler ve diğer evlerin  kullanıma hazır hale geleceğini söyleyebilirim.  Birkaç gün içinde  vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde  hayatını sürdürebilecek. Evlerin içinde tek bir bomba dahi kalsa sivillerin  geçişine müsaade etmeyeceğiz."şeklinde konuştu.
 
Örgüte ait tüm tünellerin temizlendiğini ve teröristlerin etkisiz hale  getirildiğini, 4 örgüt militanının da sağ ele geçirildiğini aktaran Efendi,  "Tünelleri koruma altına almayı düşünüyoruz. Bunları gelecekteki torunlarımıza  bir anı olarak bırakmak istiyoruz. Tüm dünya Peşmerge güçlerinin yerin üstünde ve  altında teröristlerle amansız bir savaş verdiğini ve onları yendiğini bilsin."  açıklamasında bulundu.
 
Efendi, "Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer  coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DEAŞ'tan  kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla  özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz." ifadesini  kullandı.
 
Terör örgütü DEAŞ'ın elinde kalan bölgeler olduğuna vurgu yapan  Efendi, Barzani'nin emir vermesi durumunda oraları da kurtarabileceklerine  dikkati çekerek şunları kaydetti:
 
"Başkomutan Mesut Barzani emir verirse DEAŞ'ın elinde kalan ve  Kürdistan'a ait olan diğer bölgeleri de kurtarıp silahlı güçlerimizin kontrolüne  vereceğiz. Ancak halihazırda Başkomutan, güçlerimizi yerleştirmemiz ve savunmayı  güçlendirmemiz yönünde herhangi bir talimat göndermiş değildir. Hendekkazmaya da  başlamadık. Eğer emir gelirse Musul'un sol tarafı olarak bilinen doğu cephesini  kontrol edebiliriz. Çünkü biz orayı da Kürdistan toprağı olarak kabul ediyoruz."
 
Musul'un en büyük nahiyelerinden biri olan Başika, Ağustos 2014  tarihinde terör örgütü DEAŞ'ın eline geçmiş ve Peşmerge güçlerinin 7 Kasım'da  başlattığı operasyon neticesinde 10 Kasım'da tamamen kontrol altına alınmıştı.  DEAŞ'ın eline geçmesinden önce Başika'da Yezidi ve Şahbek Kürtleri ile Sünni  Araplar ve  Asuri Hristiyanlar yaşıyordu.

AA