AK Partili Şaban Dişli neden istifa etti ?
''Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahçup olur''
İstifası istenen başkandan olay olacak hareket

Musul operasyonu başladı

ABD ve Fransa jetleri, Musul'un doğusundaki DAEŞ hedeflerini vurdu.

Musul operasyonu başladı
A+ A-

DAEŞ terör örgütü ise Musul'un çevresine kazdıkları hendeklerin içerisinde ham petrol dökerek ateşe verdi. Böylece kent üzerinde kalın bir sis tabakası oluşturularak topçu atışlarından ve hava saldırılarından korunmaya çalıştıkları bildirildi.

Diğer yandan Irak ordusunun da bölgeye intikali halen devam ediyor. Musul'un güneydoğusunda mevzilenmiş durumda. 

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de dün yaptığı açıklamada Musul'un DAEŞ'ten geri alınması için başlatılan operasyona hazır olduklarını duyurmuştu.

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani de dün yaptığı açıklamasında Musul'un DAEŞ'ten geri alınması için başlatılan operasyona hazır olduklarını duyurmuştu.

Başika dağında konuşlanan ABD topçu birlikleri Musul kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor.

Söz konusu bölgede "Ninova Bekçileri"ni eğiten Türk askerleri de bulunuyor.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’ta terör örgütü DAEŞ’in elinde tuttuğu Musul kentinin kurtarılmasına ilişkin operasyonun henüz topyekün başlamadığını belirtti.

Pentagon yetkilisi, Musul’un örgütün elinden alınmasına yönelik askeri operasyonun başlayıp başlamadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta, "Topyekün saldırı henüz başlamadı" ifadesini kullandı.

Yetkili, operasyonun kısmen de olsa başlayıp başlamadığını ise "Bunu size teyit edemem" şeklinde yanıtladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da söz konusu bilgilerin doğru olmadığını kaydetti.

CENTCOM’un yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Musul operasyonuna ilişkin olduğu iddia edilen bir planın Twitter’da paylaşıldığını biliyoruz. İnternette ve sosyal medyada pek çok yanlış haberler var. Pek çok insan, Musul’un özgürleştirilmesinin nasıl ve ne zaman başlayacağını bildiğini sanıyor. Musul’un özgürleştirilmesi, Irak ordusunun bir planıdır ve Irak hükümetinin DAEŞ’i kesin olarak yenmek için seçtiği bir zamanda başlayacak.”

"MUSUL OPERASOYNU İBADİ BAŞLADI DEDİĞİ ZAMAN BAŞLAYACAK"

ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Musul'a yapılacak operasyon, Irak Başbakanı Haydar El İbadi başladı dediği zaman başlayacaktır, öncesinde yapılan açıklamalar eksik ve yanlıştır." dedi.

DHA