Barzani son sözünü söyledi ! Referandum olacak mı ?
''Koltuklar kirlenmesin'' diye otobüste ayakta gittiler
Türkiye'yi sarsan cinayette flaş gelişme ! Yakalandı

Musul'u o teröristler savunacak !

Musul'da IŞİD, şehir merkezini savunmak için o teröristleri kullanacak.

Musul'u o teröristler savunacak !
A+ A-

Musul'un terör örgütü DEAŞ'ın elinden alınması için hafta başında başlatılan operasyon dördüncü gününde... Cepheden son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Terör örgütü DEAŞ'ın Musul savunmasında “Usra Ordusu” isimlikomando gücünü kullanacağı bildirildi. İşte dakika dakika Musul operasyonda yaşanan gelişmeler:

14.30: DHA’nın haberine göre, Peşmerge güçleri Musul’a kuzeyden beş kilometre kadar yaklaştı. Operasyon kapsamında bugün Musul’un çevresindeki yaklaşık 20 köyünDEAŞ’tan temizlenmesi hedefleniyor. DEAŞ’ın havan saldırısında bir Peşmerge yaşamını yitirdi, dört Peşmerge yaralandı.

Musul operasyonuna bugün katılan 10 binden fazla Peşmerge’nin üç koldan gerçekleştirdiği operasyon ile 300 kilometrekarelik alanın DEAŞ’tan temizlenmesi amaçlanıyor. DEAŞ’ın Musul’da, cadde ve sokak başlarına içi dolu patlayıcı karavanalar yerleştirdiği belirtildi.

14.15: Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un kuzeydoğusundaki Başika Cephesi Komutan Yardımcısı Mustafa Goran'ın bombalı araç saldırısı sonucu öldürüldüğü bildirildi.

AA muhabirine konuşan çatışma bölgesindeki Peşmerge Komutanı Yüzbaşı Şerzad Zaholi, "DEAŞ'ın bombalı araç ile yaptığı intihar saldırısı sonucu Başika Cephesi Komutan Yardımcısı Mustafa Goran hayatını kaybetti" dedi.

Terör örgütü DEAŞ, Peşmerge güçlerinin Başika başta olmak üzere Naweran, Tılskof ve Musul Barajı'ndaki saldırılarını püskürtmek için havan ve bombalı araçlarla karşılık veriyor.

14.00: Terör örgütü DEAŞ'ın Musul savunmasında “Usra Ordusu” isimli komandogücünü kullanacağı bildirildi.

Rudaw'ın haberine göre, DEAŞ, Musul'un savunmasında, “Usra Ordusu” isimli bin 200 kişiden oluşan komando gücünü kullanacak.

Kent içindeki çatışmalarda kullanılan DEAŞ komandolarının Musul’un batısına yerleştirildiği belirtiliyor.

13.00: Irak ordusuna bağlı güçlerin, DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul kentinin doğusunda yer alan Bertılla kasabasına doğru ilerlediği belirtildi. Orduda görevli Yüzbaşı Adil Hemdani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Anti terör timleri üç koldan Bertılla kasabasını kuşattı ve yoğun çatışmalar devam ediyor" dedi.

Musul kent merkezinden 20 kilometre mesafede yer alan Bertılla kasabası etrafına dün geceden beri güvenlik güçlerinin konuşlandığını aktaran Hemdani, kasabanın geri alınması için askeri yığınağın devam ettiğini belirtti.

PEŞMERGE 12 KÖYÜ GERİ ALDI

12.30: Üç koldan saldırıya geçen Peşmerge güçleri ise kuzeydoğu ve kuzeydeki Başika, Naweran, Tılskof ve Musul Barajı cephelerinde toplamda 12 köyü geri aldı.