PKK petrol ihracatına başlıyor

PKK terör örgütünün Kandil Dağı'nda petrol ihracatına hazırlandığı iddia edildi.

PKK petrol ihracatına başlıyor
A+ A-

PKK’nin kontrolünde bulunan Kandil Dağı çevresinden, ham petrolü çıkarak İran’a satma hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Haftalık Kürtçe yayın yapan  Bas Gazetesi’nin haberine göre, PKK'nin, Kandil Dağı çevresindeki ham petrolü İran’a satma hazırlığı yapıyor.
 
Habere göre, PKK’nin görevlendirdiği özel bir ekip, Kandil Dağı’ndaki petrolü çıkarmak için köylere yol getiriyor. Özel kaynaklara dayandırılan habere göre; PKK Sergelê köyündeki petrolü çıkararak, Perdaşalê köyü üzerinden Dola Balayan bölgesine oradan da İran’ın Kürt bölgesi sınırından İran’a geçirecek.
 
Petrolün karayolu ile İran’a satılması için PKK’nin bölgede 5 km’lik yol yapımını başlattığı belirtiliyor. Daha önce IKYB Yönetimi Sergelê köyündeki petrolü çıkarmak istemiş ancak PKK yetkilileri izin vermemişti.
 
Bas gazetesine konuşan Ruwandiz Kaymakamı Kuwîstan Ehmed şunları kaydetti: ‘‘Wertê Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğüm dönemde, ABD’li bir petrol şirketi bize Sergelê köyünde petrol olduğunu söylemişti’’ dedi.
 
Wertê Belediye Başkanı Saman Mihemed; PKK’nin, hiç kimsenin kendi kontrolündeki bölgeye girmesine izin vermediğini belirterek, ‘’PKK’nin orada ne yaptığını bilmiyoruz’’ ifadelerini kullandı.
 
Saman Mihemed şunları dile getirdi: ‘‘Bölge halkı, PKK’nin Sergelê köyündeki petrolü çıkararak tankerlerle İran’a satacağını söylüyor.’’
 
Kürdistan Parlamentosu Doğal Kaynaklar Komisyonu Üyesi ve YNK Parlamenteri Rêwas Fayîq ise PKK’nin bu tür bir çalışma içerisinde olduğuna dair bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.