Erdoğan'dan BM'de kritik mesajlar
FETÖ'nin HDP oyunu ! Neler yapmışlar neler...
Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi

Zehirli gaz can almaya başladı

IŞİD'in ateşe verdiği petrol kuyularıyla kükürt fabrikasından çıkan zehirli gaz can almaya başladı.

Zehirli gaz can almaya başladı
A+ A-

DEAŞ'ın ateşe verdiği petrol kuyularıyla kükürt fabrikasından yayılan zehirli gaz nedeniyle Kayyara'da ikisi çocuk 3 kişi öldü. Kayyara kasabası yetkilisi Cuburi, "Bölgedeki durum dayanılmaz hale geldi ve kaçınılmaz bir felaket kapıda" dedi.

Irak'ta Musul'un güneyindeki Kayyara kasabasında terör örgütü DEAŞ'ın ateşe verdiği petrol kuyularıyla kükürt tesisinden yayılan zehirli gaz nedeniyle ikisi çocuk 3 kişinin öldüğü bildirildi.

--7881016.jpeg

Kayyara kasabası yetkilisi Salih HASAN Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zehirli gaz ve dumandan etkilenen biri 2, diğeri 8 yaşında iki çocukla bir kadının hayatını kaybettiğini söyledi.

"KAÇINILMAZ FELAKET KAPIDA"

Hükümeti petrol kuyularıyla kükürt tesisindeki yangını bir an önce kontrol altına almaya çağıran Cuburi, "Bölgedeki durum dayanılmaz hale geldi ve kaçınılmaz bir felaket kapıda." diye konuştu.

Musul'un güneyinde yaşayanların büyük risk altında olduğunu ifade eden Cuburi, özellikle çocuklar ve yaşlılarda hastalık belirtilerinin arttığını dile getirdi.

--7881014.jpeg

"İNSANLAR BOĞULMA ŞİKAYETİYLE HASTANELERE BAŞVURUYOR"

Sağlık kaynakları da petrol kuyularındaki yangın nedeniyle Kayyara kasabasının üzerini ağustos ayından bu yana dumanın kapladığını ve çok sayıda kişinin boğulma şikayetiyle hastanelere başvurduğunu aktarıyor.

Irak ordusu Kayyara'yı 24 Ağustos'ta ele geçirirken bölgeden kaçan DAEŞ militanlarının ateşe verdiği petrol kuyularındaki yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Militanlar geçen cuma günü de Musul'un güneyindeki Mişrak Kükürt Tesisi'ni ateşe vermişti.

BİR AÇIKLAMA DA TÜRKİYE'DEN

DAEŞ, Musul'un güneyindeki Mişrak'ta bulunan sülfür tesisini ateşe vermişti ve günlerdir yükselen zehirli dumanın Türkiye sınırına ilerlediği ortaya çıkmıştı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak CNNTürk canlı yayınında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, DAEŞ'in kükürt madeni yakması sonucu oluşabilecek etkiler üzerine açıklama yaptı. İşte Kaynak'ın o açıklaması;

" Çok az değerde bir sülfür asit. Sınırlarımıza bir miktar ulaşmış vaziyette. Bu kirli gaz solumayla insanlara zarar verebilir. Bunun için havayı solumamak gerekir. Kapalı mekanda olunmalı. 

Beklentimiz 20'sinde gerçekleşmiş bir hadise yangın hala devam ediyor. Henüz halka uyarı yapmaya gerek yok. AFAD başkanı ve diğer yetkililer süreci takip ediyor. Risk oluşturmasını beklemiyoruz ama önlemimizi aldık.