Papa'dan Fransa saldırısı için olay yorum

Papa'dan Fransa saldırısı için olay yorum

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa, Fransa'daki saldırılar hakkında açıklama yaptı.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Paris'teki saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, 'Paris'teki saldırılar, parçalı 3'üncü Dünya Savaşı'nın bir parçası' ifadesini kullandı.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Paris’te dün akşam gerçekleştirilen terör saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. Katolik yayın kuruluşlarından TV2000’e telefonla bağlanan ruhani lider, saldırı haberlerini aldıktan sonraki hislerini, “Sarsıldım ve acı duydum” diye ifade etti.

“Anlayamıyorum, böyle şeyler, anlaşılması zor şeyler. Bu eylemler insanlık dışı. Bu nedenle sarsıldım ve acı duydum” diye sözlerini sürdüren Papa, “Onlar için dua ediyorum. Çok sevdiğim Fransız halkına yakınlığımı ifade ediyorum. Kurbanlara ve ailelerine yakınım ve onlar için dua ediyorum” diye konuştu. Sunucunun, “Birçok defa, parçalı 3’üncü Dünya Savaşı yaşandığını söylediniz” hatırlatması üzerine Papa, “Bu da bir parçası”  dedi.

'DİN İNSANİ BİR ŞEYDİR'

Bu saldırılara hiçbir şekilde bahane bulunamayacağını ekleyen Papa, sunucunun “Özellikle dini bir bahane bulunamaz” sözlerine “Hayır, din insani bir şeydir, bu ise insani değildir. Bu nedenle tüm acı çekenlere ve Fransa halkına yakınlığımı sunuyorum ve onları çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

Papa, Paris Başpiskoposu Kardinal André Vingt-Trois’e gönderdiği telgrafta da, güçlü bir şekilde söz konusu saldırıları kınadığını belirtti.