Papa'dan Türkiye'yi kızdıracak hareket

Papa'dan Türkiye'yi kızdıracak hareket
Güncelleme:

Katolik lideri Papa, Vatikan'da düzenlenecek olan ayin için yapılan kitapçıkta "soykırım" kelimesi kullandı.

1915 olayları kurbanlarını anmak için yarın Vatikan’da düzenlenecek ayin için katılımcılara dağıtılacak dua kitapçığında “soykırım” kelimesi kullanıldı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco’nun, 1915 olayları kurbanlarını anmak için yarın Vatikan’da düzenleyeceği ayin için katılımcılara dağıtılacak dua kitapçığında “soykırım” kelimesi kullanıldı.

YARIN BÜYÜK AYİN VAR

Papa Francesco, hem Paskalya Bayramı’ndan sonraki Kutsal Pazar günü hem de sözde Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı olması nedeniyle yarın; 12 Nisan Pazar günü Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası’nda büyük bir ayin yönetecek.

Yerel saatle 09.00’da başlaması öngörülen söz konusu ayine, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu Karekin II ve Kilikya Katolikosu Aram I ve Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan gibi üst düzey isimlerin de katılması bekleniyor.

Papa aynı zamanda burada, 10. yüzyılda yaşamış olan Ermeni şair, keşiş, mistik ve teolog Surp Krikor Naregatsi’ye ‘Kilise Doktoru’ unvanını da resmi olarak verecek.

Bu unvan, yazılarıyla evrensel düzeyde Hıristiyanlığa hizmet etmiş olan kişilere verilirken, bugüne dek toplam 35 kişi buna layık görüldü. ‘Kilise Doktoru’, tarihte bir Ermeni keşişin aldığı en yüksek unvan olma özelliğini de taşıyor.

PAPA “SOYKIRIM” DİYECEK Mİ?

Bu arada, ayin sırasında okunması için katılımcı din adamları ve inananlara dağıtılacak olan dua kitapçığı, Vatikan’ın resmi internet sitesinde paylaşıldı.

“Paskalya’nın 2. Pazarı ya da İlahi Merhamet” ve “Ermeni şehitliğinin yüzüncü yılı nedeniyle Kutsal Ayin” başlıklı kitapçıkta, Surp Krikor Naregatsi’nin biyografisi, etkinlik boyunca okunacak ilahiler ve İncil’den pasajlara yer verildi.

Kitapçığın 51. sayfasında, “İsa Efendimiz, insanlık tarihinde acı bir şekilde iz bırakmış savaşlar, soykırımlar ve tüm çatışmaların kurbanları için merhamet et, özellikle bu ayinde de andığımız gibi Ermeni toplumuna mensup olanlara” ifadeleri kullanıldı.

Ancak bu makama seçilmeden önce, başepiskoposken Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığını söyleyen, seçildikten sonra ise yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını ifade eden Papa Francesco’nun, ayin sırasında yapacağı konuşmada “soykırım” diyip demeyeceği henüz belli değil.

ERİVAN YERİNE VATİKAN’DA AYİN FORMÜLÜ

Geçtiğimiz günlerde Hürriyet gazetesinden Fatih Çekirge, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’nın beyanlarına dayanarak, Papa’nın, Ermenistan’ın 24 Nisan’da Erivan’da özel bir ayin düzenlemesi davetini reddettiğini ve bunun da Türkiye’nin başarılı diplomatik girişimleri sonucunda olduğunu yazmıştı.

Papa’yı Erivan’a gitmeye ikna edemeyen Ermeni diasporasının ısrarları üzerine Vatikan, 12 Nisan formülünü bulmuştu.