Rumlardan Kıbrıs'a yeşil ışık

Rumlardan Kıbrıs'a yeşil ışık
Güncelleme:

Rum yönetiminin lideri Anastasiadis, Kıbrıs'ın yeni Cumhurbaşkanı hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, KKTC'de cumhurbaşkanı seçilen Mustafa Akıncı ile tüm gücüyle çalışma niyetinde olduğunu kaydetti. Rum lider, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa en kısa zamanda adil ve kalıcı bir çözüm sağlanmasına destek vermesi temennisini de dile getirdi.

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki üçlü zirve, Kahire Deklarasyonu’nun devamını teşkil eden Lefkoşa Deklarasyonu'nun benimsenmesiyle sona erdi.

Kıbrıs Rum kesimindeki üçlü zirve, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Ortak basın toplantısında konuşan Anastasiadis, Akdeniz'de doğalgazın bulunmasının, bölgedeki istikrar ve barışa katkı sağlayarak, bölgesel düzeyde işbirliği için katalizör olması gerektiğini ifade etti. Kıbrıs sorunun da bugünkü zirvedeki gündemin bir bölümü olduğunu söyleyen Anastasiadis, bu konudaki son gelişmeler konusunda bilgi verdiğini belirtti.

“Yeni Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile birlikte, tüm gücüyle çalışma niyetini” de dile getiren Anastasiadis, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda adil ve kalıcı bir çözüm sağlanmasına destek vermesi temennisini de dile getirdi.

ÇİPRAS: AKINCI’NIN SEÇİLMESİ DİKKATE DEĞER 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin de katılımıyla Güney Kıbrıs’ta yapılan üçlü zirve sonunda, adadaki müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediklerini söyledi ve Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesini “dikkate değer” bir gelişme olarak nitelendirdi.

Çipras, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır’ın çalkantılı bir bölgede “güvenlik kapısını” teşkil ettiğini, işbirliğinin gerek üç ülke gerekse Doğu Akdeniz için yapıcı sonuçlanmasının mümkün olduğunu aktardı.

SİSİ:  PARLAK BİR GELECEK İÇİN İŞBİRLİĞİ ARZULUYORUZ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi de açıklamasında, değişmeyen tezlerinin “Kıbrıs halkının tüm toplumlarıyla, bağımsızlık ve egemenliğiyle birlikte bütünlüğü” olduğunu söyledi. El Sisi ayrıca, “Barış, hoşgörü, istikrar ve sosyal adaletle halklarımız için parlak bir geleceği şekillendirme hedefiyle işbirliğini arzuluyoruz.” ifadesini de kullandı.

Etiketler Kıbrıs rum lider