Rus basınından Erdoğan iddiası

Rus basını, darbe girişimiyle ilgili bomba iddialarda bulundu.

Rus basınından Erdoğan iddiası
A+ A-

Rus basınının Fars Haber Ajansı'na dayandırarak verdiği haberde, Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saldırıya giden helikopterlerin telsiz konuşmalarını yakaladığı iddia edildi. Haberde bu bilginin Erdoğan'a iletildiği ileri sürüldü.

Fars haber ajansının kaynak gösterdiği Rus diplomatların açıklamalarına göre, bölgede bulunan Rus askerlerinin bazı askeri görüşmeler tespit ettiği ve şifrelerini çözdükleri konuşmalarda, ordunun Ankara'da yönetime karşı darbe hazırlığı hakkında konuştuklarını tespit ettikleri öne sürüldü.

Görüşmeler sırasında Erdoğan'ın Marmaris'te bulunduğu otelde tutuklanması ya da öldürülmesi için askeri helikopterler gönderme emri verildiği belirtildi.

Diplomatlar, Rusya'nın bu sinyalleri nasıl tespit ettiklerini söylemeyeceklerini, ancak Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'deki Hmeymim hava üssünde bu sinyalleri yakalayacak sistemlerin olduğunu bildiklerini söylediler.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Fars’ın dün akşam servis ettiği “Rusya darbeye saatler kala Ankara’yı uyardı” haberinin gerçekleri yansıtmadığını dile getirdi. Peskov, “Bende böyle bir uyarıda bulunduğumuza dair hiçbir bilgi yok. Fars haber ajansının da bu haberi yayımlarken kime dayandırdığını, bunu hangi kaynaklardan aldığını bilmiyoruz” dedi

DHA

Hürriyet