Rus bayrağı olimpiyatta kriz çıkardı

Rus bayrağı olimpiyatta kriz çıkardı

Doping krizi yüzünden 2016 Paralimpik Oyunları’na çağrılmayan Rusya'nın bayrağını Belaruslu sporcular taşıyınca kriz çıktı.

2016 Paralimpik Oyunları’nın Rio'daki açılış törenine, doping skandalı yüzünden katılımı yasaklanan Rusya'nın bayrağı damgasını vurdu. Tören geçişi sırasında Belarus delegasyonundan bir temsilcinin Rusya bayrağı sallaması büyük yankı yarattı. Rusya ile dayanışma göstermek isteyen Belaruslu sporcuların bu eylemi bir taraftar takdir, diğer taraftan tepki aldı. Paralimpik Komitesi bayrağı taşıyan yöneticinin akreditasyonunu iptal ederken Belarus'a karşı yaptırım hazırlığında.fark2.jpg

Maracana Stadyumu’nda 162 ülkenin sporcularının katıldığı geçit töreninde Belaruslu sporcunun bayrak gösterisi üzerine, komite disiplin tedbirleri alacağını duyurdu.

Belarus Paralimpik Komitesi Başkanı Oleg Şepel, daha önce takımının açılış töreninde ülkesinin bayrağının yanı sıra Rusya bayrağını taşıyacağını belirtmiş, IPC ise bunu ‘siyasi bir protesto’ olarak niteleyeceğini ve tedbir alacağını açıklamıştı. Rusya’ya benzer bir destek de Azerbaycan’dan gelmiş, Azerbaycan Rus sporcuların katılımının yasaklanmasının ardından yeniden dağıtılan ve kendisine verilen üç lisansı Rusya’ya yönelik yasağa tepki olarak kabul etmemişti.

"KAHRAMAN" AÇIKLAMASI

Bayrak eylemine Kremlin'den teşekkür geldi. Sözcü Dmitri Peskov, bunu bir "dayanışma gösterisi" olarak gördüklerini söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, Paralimpik Oyunları'nın açılışında Rusya bayrağı taşıyan Belarusluyu 'kahraman' olarak niteledi.

Zaharova, haftalık basın toplantısına Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinden düzenlenen 2016 Paralimpik Oyunları'nın açılış töreninde, oyunlardan men edilen Rus sporculara dayanışma mesajı göndermek için Rusya bayrağı taşıyan Belarusluyu anarak başladı.

"Artık bir kahramanımız var. Bu kahraman, insani olmayan bir biçimde ve hiçbir dayanak olmadan Paralimpik Oyunları'na katılmasına izin verilmeyen Rus takımıyla dayanışmasını göstermek için Rusya bayrağını Rio'ya götüren kişidir. Bunu unutmayacağız" diyen Zaharova, İngiliz The Guardian gazetesinin, Belarus kortejinde Rusya bayrağı taşıyan kişi hakkındaki haberine de sert tepki gösterdi. Zaharova, gazetenin, Belarus ekibinde yer alan fakat kimliği bilinmeyen bu kişinin 'Rus bayrağı taşıyarak, Paralimpik Oyunları'nın rengini, sesini ve iyi niyetini bozduğunu' yazmasını 'faşizm' olarak tanımladı.

ODATV