Rus Ordusu ''vatandaşlık haklı'' yabancı gönüllü arıyor

Rus Ordusu ''vatandaşlık haklı'' yabancı gönüllü arıyor
Güncelleme:

Rusya, kısmi seferberlikin yanı sıra gönüllü olarak orduya yazılan yabancılara vatandaşlık yolu açacak bir kanun daha geçirdi.

BİR YIL SAVAŞAN VATANDAŞLIK ALMA HAKKI KAZANACAK

On binler teslim oldu, silahlarını alıp temel eğitime başladı. Ancak seferberlik açıklamasının ülke çapında kaçaklara yol açmasıyla Moskova, çareyi yabancılarda buldu.

Rusya Meclisi, kısmi seferberlik yasasının yanı sıra orduya yazılan yabancılara vatandaşlık verilmesini ön gören bir yasayı da geçirdi. Bu yasa kapsamında en az 1 sene Moskova saflarında savaşan yabancılar, Rus vatandaşlığı alabilecek. Gönüllü olarak Rus Ordusu'na katılan yabancıların ilk durağı Moskova'daki bir eğitim merkezi olacak. Burada temel eğitimlerini aldıktan sonra Ukrayna'ya gönderilecekler.

CEZALAR AĞIRLAŞTIRILDI, TEŞVİKLER ARTIRILDI

Rusya, Kiev ve Batı ülkelerinden gelen teslim olma çağrısından sonra asker kaçaklarını azaltmak için cezai yaptırımları da ağırlaştırdı. Kremlin, seferberlik dışında orduya yazılacak gönüllüler için ise ciddi teşvikler sundu. Yetkililer, 25-63 yaş arası tüm erkeklere "Bars Rezerv Güçleri"ne katılmaları için mektup gönderildiğini açıkladı.

Rus basını, gönüllülerin ayda 3 bin 500 dolar maaş ve 3 bin 300 dolar harcırah kazanacağını yazdı. Gönüllüler ayrıca bir Ukrayna askeri öldürmeleri ya da Ukrayna Ordusu'nun teçhizatlarını yok etmeleri durumunda 4 bin 900 dolara kadar ödül kazanabilecek.

Etiketler Rus Ordusu vatandaş