AK Parti'de istifa operasyonu: 6 başkandan 5'i gitti
Beşiktaş - Başakşehir: 1-1
Melih Gökçek istifa edeceği tarihi açıkladı !

Rus Yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Faaliyetlerini Durdurdu

Rusya'nın iki yıl önce ilhak ettiği Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nda Rusya'ya bağlı mahkemede Kırım Tatar Milli Meclisi'nin kapatılması davası görüşülmeye...

Rus Yönetimi, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Faaliyetlerini Durdurdu
A+ A-

Rusya'nın iki yıl önce ilhak ettiği Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'nda Rusya'ya bağlı mahkemede Kırım Tatar Milli Meclisi'nin kapatılması davası görüşülmeye devam ederken, Rusya'ya bağlı Kırım Savcılığı, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin dava sonuçlanıncaya kadar durdurulması kararını aldı.

Rusya yönetiminin tayin ettiği Kırım Savcısı Nataliya Poklonskaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kendisinin Rusya Federasyonu'nun Aşırı Faaliyetlerin Önlenmesine Dair Kanunu'nun 9. ve 10. maddelerine dayanarak Kırım Tatar Milli Meclisi'nin faaliyetlerinin durdurulması kararını aldığını bildirdi. Söz konusu karara göre, mahkemenin kararı sonuçlanıncaya kadar Kırım Tatar Milli Meclisi'nin hesapları dondurulacak ve Meclis, toplantı düzenleme, propaganda yapma ve diğer bütün faaliyetlerde bulunma haklarından mahrum bırakılacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı: Bu, Sovyet baskılarının canlanmasıdır

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım'daki savcılığın aldığı kararın ardından yaptığı açıklamada, bu kararın, Kırım'daki işgalci yönetimin, Sovyet lideri Stalin'in politikalarını uygulamaya başladığını gösterdiğini söyledi. Kırım'da Rus işgalinde geçen her günün Kırım'da yaşayanlar için yeni tehditler doğurduğunu ifade eden Poroşenko, Rus yönetiminin bu uygulamasının, özgür insanların iradesinden duyulan korkuyu yansıttığını dile getirdi.