Hoffenheim - Başakşehir: 3-1
Uzmanlar yine ezber bozdu ! Yaşlılara yer verilmeli mi ?
Erdoğan'dan AB ve ABD hakkında sert sözler

Rusya kendi vatandaşlarını zor durumda bıraktı

Antalya'da en çok yabancı işletmeye sahip olan Ruslar ülkelerinin uyguladığı ambargodan etkilendi.

Rusya kendi vatandaşlarını zor durumda bıraktı
A+ A-

Antalya’da kurulu 3 bin 201 yabancı ortaklı işletmenin 493’ü Ruslar’a ait. Antalya’da en fazla şirkete sahip olan Ruslar, ülkelerinin uyguladığı ambargo nedeniyle kentte bozulan ekonomiden zarar gördü. Rusya, dolaylı yoldan Antalya’daki vatandaşlarına da ambargo uygulamış oldu.

Yabancı yatırımcının İstanbul’dan sonra en fazla şirket kurduğu kent olan  Antalya’da 3 bin 201 yabancı ortaklı işletme faaliyetini sürdürüyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) verilerine göre, yabancı ortaklı şirketlerin ülke dağılımına bakıldığında ilk sırayı 493 şirketle  RusyaFederasyonu alıyor. Rusya’nın yaşanan uçak krizi sonrası uyguladığı  ambargo nedeniyle Antalya ekonomisi zor duruma düşerken, bu durumdan Antalya’daki Rus vatandaşları da dolaylı yoldan etkilenmiş oldu. Antalya’da en çok şirkete sahip olan Rusya’nın dolaylı yoldan kendi vatandaşlarına da uyguladığı ambargo, “Rus’un Rus’a zulmü” olarak yorumlandı.

1 yılda geriye düştü

Antalya’da kurulu şirketlerden Rusya’yı 438 şirketle  Almanya, 185 şirketle  Hollanda, 164 şirketle Suudi  arabistan, 142 şirketle  Azerbaycan, 137 şirketle  İngiltere, 135 şirketle  Fransa, 120 şirketle İran ve 113 şirketle  Kazakistan  takip ediyor. Ayrıca, 98  Ukrayna, 93  ABD, 62 İspanya, 52 İtalya, 46 Avusturya, 45  Suriye, 34 Çin, 33 İsviçre, 32  Danimarka, 31  Britanya ve 29 Belçikauyruklu firma  faaliyet gösteriyor. ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’da son 1 yılda 316 yabancı ortaklı şirketin açıldığını, 202 şirketin de kapandığını söyledi.

Son bir yıl içerisinde 316 yabancı ortaklı şirketin açıldığını belirten Çetin, bunlardan 32’sinin Almanya, 23’ünün  Suudi Arabistan, 22’sinin Fransa, 20’sinin Rusya Federasyonu, 20’sinin İngiltere, 20’sinin  İran’dan gelen sermayeler olduğunu söyledi. Çetin, “Güney komşumuz olan ve durumlarını yakından izlediğimiz  Suriye  sermayeli ortaklığa sahip 45 şirketin 15’inin,  Irak ortaklı sermayeye sahip 22  şirketin 11’inin kaydını son bir yıl içinde gerçekleştirdik” dedi.

Maden yatırımı da geldi

Antalya’nın Türkiye’nin dışa açılan kapısı olduğunu ve İstanbul’dan sonra en çok yabancı sermayeli şirketin Antalya’da faaliyet gösterdiğini anlatan Çetin, şöyle konuştu: “Antalya, Türkiye’nin turizm ve tarımsal üretim başkenti konumunda. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca turiste ev sahipliği  yapıyoruz. Turizm ve tarım  sektörleri dışında sanayi sektöründe de yabancı ortaklı şirketlerimiz bulunuyor. Antalya Serbest Bölgesi de yabancı ortaklıkların olduğu bir bölgemiz. Son  yıllarda madencilik sektöründe de yabancı sermaye girişi oldu. Bunun dışında  konut sektörüne dönük de şirket kuruluşları var.”

Ortak fonun hedefi 1 milyar $’a ulaşmak

Rusya Direkt Yatırımlar Fonu’nun (RFPİ), Türkiye ile yatırım fonu kurma planının detayları giderek netleşiyor. İzvestiya gazetesine açıklama yapan RFPİ Genel Müdürü Kirill Dmitriyev, bu yatırım fonunun tarım,  sağlık, turizm ve altyapı başta olmak üzere öncelikli alanlardaki ortak projelere kredi sağlayacağını belirtti. Yeni fon 2017 yılında işlev göstermeye başlayabilir, fakat şimdiden öncelikli projelerin üzerinde çalışmaya başlandı. Fonun hedefi 1 milyar  dolarlık hacme ulaşmak.

Dmitriyev, “Yeni fonun kurulması Rus-Türk yatırım projelerinin sistematik şekilde finanse edilmesini sağlayacak. RFPİ bu fon çerçevesinde tarım, sağlık, turizm ve altyapı gibi sektörlerde 300 milyon dolar değerindeki projeleri değerlendiriyor. RFPİ hacmi yüzlerce milyon dolardan milyar dolarlara kadar uzanan yaklaşık 20 ülke partneri kurdu. Rus-Türk yatırım fonunun hedef hacmi 1 milyar dolar seviyesinde” diye konuştu.

Yatırımcı Antalya’ya güveniyor

Türkiye ve Antalya ekonomisinin zor bir süreçten geçtiğini, ancak Antalya ekonomisinin, desteklendiği takdirde her türlü güçlüğü aşacak potansiyele  sahip olduğunu ifade eden Çetin, “Nitekim bu zor süreçte bile açılan yabancı  ortaklı şirket sayısının kapanandan fazla olması, tıpkı bizim gibi uluslararası  sermayenin de Antalya ekonomisine güvendiğini ortaya koyuyor. Hükümetin yatırım  ortamının iyileştirilmesi yönünde attığı adımlar, gündemde olan teşvik sistemi  değişikliği bu konuda katkı yapacaktır” diye konuştu.

Yatırımlar 21 kat azaldı

Temmuz ayı sonunda ortak bir fonun kurulacağını Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukaev açıklamıştı. Ulyukaev, uçak krizinin ardından iki kere aynı nehre girilmesinin yanlış olduğunu, fakat ilişkilerin en iyi şekilde düzeltileceğini belirtmişti. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’den Rusya’ya direkt yatırımlar 7 kat azalarak 123 milyon dolardan 18 milyon dolara düştü. Rusya’dan Türkiye’ye yatırımlar 21 kat azalarak 786 milyon dolardan 38 milyon dolara indi.