Gökçek'in yüzünü Osmanlıspor güldürdü
Erdoğan'dan İstanbul itirafı: Biz bu şehre ihanet ettik
Kapıya kurduğu düzenekle annesine kendisini öldürttü

Rusya'dan Davutoğlu için ilk açıklama

Başbakan Davutoğlu'nun veda kararı ile ilgili Rusya'da ilk yorum geldi.

Rusya'dan Davutoğlu için ilk açıklama
A+ A-

Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ve yerine başka bir kişinin geçmesinin Rusya-Türkiye ilişkilerini etkilemeyeceğini, bu konuda kilit noktayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istekleri ve kararlariının belirlediğini bildirdi.

Puşkov "Rossiya 24" TV kanalına yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"KRİZ ERDOĞAN'IN KARARLARI VE TAVRINA DAYANIYOR"

"Bu durumun ilişkileri ciddi şekilde etkileyeceğini düşünmüyorum, çünkü Rusya ve Türkiyearasındaki ilişkilerdeki kriz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararları ve tavrına dayanıyor. Başbakan burada her halükarda ikinci roldeydi. Başbakanın değişmesinin düşük noktada bulunan Rusya-Türkiye ilişkilerini ciddi anlamda etkileyeceğini düşünmüyorum."

"AVRUPA DA RAHATSIZ"

Erdoğan'ın damadının Türkiye Başbakanlığı koltuğuna oturmasının, Merkel ile varılan anlaşmadan birçok kişinin rahatsız olduğu ve Avrupa'nın sinirini artıracağını belirten Puşkov şu şekilde devam etti:

"Türkiye'nin vizesiz rejime geçerek Avrupa Birliği'nin sunduğu koşulların bazılarını yerine getirmemesinden rahatsızlar. Özellikle, basın özgürlüğünün sağlanması konusunda. Bir de burada hükümetin en üst düzeyinde aileden birinin bulunması söz konusu. Bana göre,Avrupa'da Erdoğan ile anlaşmayı destekleyenlerin bu anlaşmaları imzalamaları daha zor hale gelecek.

"KESİN SONUCA VARMAK İÇİN HENÜZ ERKEN"

Yine de kesin bir sonuca varmak için henüz erken, yeni detayların açıklanmasını beklemeliyiz. Osmanlı sarayının sırları, güç ve hükümet mücadelesiyle ilgili olduğunu düşüyorum. Bu Erdoğan'ın kişisel özelliklerinin sonucu da olabilir. Fakat olayların açığa kavuşması için 2-3 gün beklenmeli."