Rusya'dan YPG'ye silah yardımı !

Rusya'dan YPG'ye silah yardımı !
Güncelleme:

PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG'ye Rusya'dan silah yardımı geldi.

Suriye'de Esed karşıtı muhalifleri vuran Rusya'nın, PKK'nın Suriye'deki kolu YPG'ye de silah sevkiyatı yaptığı belirlendi.

IŞİD ile mücadele bahanesiyle Esed'e karşı savaşan tüm unsuları hedef Rusya, PKK'nınSuriye'deki kolu olan YPG'ye de açık destek vermeye başladı. Amerika'nın da silah desteğinde bulunduğu, Türkiye'nin uçağını düşürmesinden sonra 'Rusya'nın kartı' haline geldi. Rusya'nın bugün, Halep'e bağlı Afrin kasabasının 7 kilometre batısında yer alan bin 500 kişilik YPG'nin eğitim kampına helikopterle ile ağır silah sevkiyatı yaptığı belirlendi.

YPG'Yİ EĞİTENLER KANDİL'DEN

Bu kamp, 2013 yılından bu yana YPG'nin ana eğitim merkezi konumunda. Halep, Kobani ve Kamışlı'ya giden YPG mensuplarının bu kampta eğitim gördüğü belirtiliyor. Mabadli ve Recco köylerinin ortasında yer alan kamptaki eğitmenlerin büyük bir bölümün ise PKK'nın Kandil kadrosundan geldiği öğrenildi.

RUSYA HAVADAN, YPG KARADAN

Rusya ve YPG işbirliği Azez saldırılarında da sergileniyor. Suriye sınırındaki Kilis'in karşısında bulunan Halep'in Azez ilçesin 5 gündür Rus savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Saldırılarda şu ana kadar 70'den fazla sivil hayatını kaybettiği ilçeye şimdi de YPG karadan saldırıya geçti. İki gün önce Azez'e saldıran YPG, Rusya'dan aldıkları destek ile muhaliflerin buradaki hakimiyetini kırmak istiyor. YPG, Azez yönünde başlattığı saldırıları ile Şevarık, Keştear, Malikiye ve Tinneb, Meryemin köylerini ele geçirmişti. Dünden beri YPG güçleri ile yoğun bir çatışmaya giren muhalifler Şevarık, Keştear, Malikiye köylerini geri aldı. Rusya'nın silah indirdiği Afrin'e 14 kilometre mesafedeki Azez, kurulması planlana güvenli bölgenin başlangıç noktasını teşkil ediyor.

YPG HALEP'İ DE VURUYOR

Öte yandan Halep'in merkezinde muhalif gruplar ile çatışan YPG, şehrin tek giriş koridoru olan Kastillo geçidini vuruyor. Bugün aralarında bir ambulansın da yer aldığı 5 sivil araç YPG saldırılarına hedef oldu. 2 ölü, 13 yaralı olduğu öğrenildi. Akşam saatlerinden itibaren YPG ile yaşanan çatışmalardan dolayı Halep'e giriş ve çıkışlar durduruldu.