Rusya'dan ''ticaret savaşı'' yorumu: ''Fiyatları düşürebilir''

Rusya'dan ''ticaret savaşı'' yorumu: ''Fiyatları düşürebilir''

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının, Rus enerji kaynaklarının fiyatlarında olumsuz etki yaratacağı uyarısında bulunarak, "Ancak makroekonomik açıdan bakarsak, böyle bir savaşın Rus ekonomisine ciddi bir etkisinin olmasını beklemiyoruz" dedi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinden bir sonuç  alınamaması sonrasında yaşanan gelişmelere yönelik başkent Moskova’da  gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının, Rus ürünlerine yönelik  olumsuz bir etki yaratacağına işaret eden Oreşkin, “Bu elbette anahtar ihracat  kaynaklarımız olan petrol, metaller ve kömür gibi enerji kaynaklarının daha düşük  fiyatlandırılması anlamına da geliyor.” diye konuştu.

Rus mali piyasalarının küresel mali piyasaların bir parçası olduğuna  dikkati çeken Oreşkin, “Elbette bu anlamda olumsuz etkiler yaşayabiliriz. Ancak  makroekonomik açıdan bakarsak, böyle bir savaşın Rus ekonomisine ciddi bir  etkisinin olmasını beklemiyoruz. Rusya şu anda dış etkilere karşı en korunaklı  ekonomilerden birisi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün yaptığı açıklamada, ABD ile Çin  arasındaki ticaret savaşının, Rusya’nın savaşı olmadığını belirterek, “Rusya,  Pekin ve Washington ile bağımsız ilişkiler geliştirmekle ilgileniyor.” demişti.

AA