Tanzanya'da helyum gazı bulundu !

Tanzanya'da helyum gazı bulundu !

Oxford ve Durham üniversitesi, Afrika ülkesindeki Büyük Rift Vadisi'nde yeni bir teknik kullanarak dev bir saha keşfedildi.

Afrika ülkesi Tanzanya'da büyük bir helyum gazı sahası keşfedildi. Bölgede bulunan helyum miktarı 1,5 milyar metreküpten fazla.

BBC'nin haberine göre, Durham ve Oxford üniversitelerinden jeologların yeni bir keşif metodu kullanarak ortaya çıkardığı büyük miktardaki helyum gazı, Büyük Rift Vadisi içinde saklı.

Haberde, vadinin sadece bir bölümündeki helyum kaynaklarının bir milyondan fazla MR cihazını doldurmaya yeteceği, bu nedenle keşfin dünyada helyum stoklarının tükenmeye başladığı dönemde ezber bozan bir gelişme olarak nitelendirildiği vurgulandı.

MR cihazlarının yanı sıra mikroskoplar, uzay araçları, teleskoplar ve radyasyon izleme cihazlarında kullanılan helyumun, bugüne kadar petrol ve doğalgaz çıkarma çalışmaları sırasında çok az miktarlarda keşfedildiği biliniyordu.

Araştırmacılar, vadideki volkanik faaliyetin çok eski zamanlardan kalma kayanın içine helyum saldığını, helyumun sonrasında daha yüzeydeki gaz sahalarında sıkıştığını açıkladı.

BÜTÜN YILDIZLARDA VAR

Tüm yıldızlarda var olan helyum, evrende en çok rastlanan ikinci element.

47 milyon insanın yaşadığı Doğu Afrika ülkesi Tanzanya, kıtanın en önemli turizm noktalarından Klimanjaro Dağı ve Serengeti Milli Parkı'na ev sahipliği yapıyor. Ülkede kişi başına düşen milli gelir ortalama 1.500 dolar.

Büyük oranda tarım, altın madeni ve turizme dayanan ülke ekonomisinde önemli sektörlerden biri de balıkçılık.