için kaldı

Tarihi sözler !

Tarihi sözler !
Güncelleme:

ABD'nin yeni Genelkurmay Başkanı olması beklenen isimden ilginç sözler: "Rusya bize büyük bir tehdit"

ABD Başkanı Barack Obama tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na aday gösterilen Orgeneral Joseph Dunford, Rusya'nın ABD'nin ulusal güvenliğine büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Deniz Piyade Komutanı Orgeneral Dunford, adaylığının onaylanması süreci kapsamında Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nin oturumunda konuştu. Senatörlerin çeşitli konularda sorularını yanıtlayan Dunford, Rusya'nın ülkesi için oluşturduğu tehdide dikkati çekti.
     
"Rusya, ulusal güvenliğimize en büyük tehdidi oluşturuyor" diyen Dunford, Rusya'nın nükleer silah gücüne vurgu yaparak, ABD'nin müttefiklerinin bağımsızlığıni ihlal ettiğini kaydetti. Rusya'nın eylemleri için "endişe verici davranışlar" ifadesini kullanan Dunford, "Eğer ABD'nin güvenliğine tehdit oluşturan bir ulustan bahsetmek istiyorsanız size Rusya'yı işaret edebilirim. Eğer Rusya'nın davranışlarına bakarsanız, onlar kaygı oluşturmaktan başka bir şey değil" diye konuştu.
      
ABD'nin güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdit noktasında, ordusunu hızlı şekilde güçlendiren Çin'in Rusya'nın hemen ardından geldiğine değinen Dunford, Kuzey Kore ile terör örgütü IŞİD'i de kendi güvenlikleri için tehlike arz eden diğerleri olarak tanımladı.
     
UKRAYNA'YA SİLAH 'MANTIKLI'

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı, Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain'in, ABD'nin Ukrayna'ya öldürücü nitelikte savunma silahları sağlaması gerekip gerekmediğini sorması üzerine Dunford, bunun askeri açıdan "mantıklı" olacağını kaydetti. Dunford, "Açıkçası bu tür bir yardım olmadan Rusya'nın saldırıları karşısında Ukrayna, kendini koruyamayacaktır" dedi.
     
Afganistan'da 2013-2014 yıllarında koalisyon güçlerine komuta eden 59 yaşındaki Orgeneral Dunford, 2003 yılında da Irak'ın işgali sırasında 5. Piyade Alay Muharebe Timi'nin liderliğini üstlenmişti. İki yıl Irak'ta kalan Dunford'a bu sırada "Savaşçı Joe" lakabının takıldığı belirtiliyor.
     
Afganistan'daki görevi sırasında NATO ve diğer koalisyon liderleriyle sık sık toplantılar yapması nedeniyle uluslararası düzeyde iyi bağlantıları bulunan Dunford, Deniz Piyade Komutanlığı'na geçen yıl ekim ayında getirilmişti.
     
Kongre'de hem Demokrat hem Cumhuriyetçilerden takdir gören Dunford'ın adaylığının Senato'daki onaylanma sürecinde sorun çıkması beklenmiyor.