için kaldı

Ukrayna ordusunun komutanından olay itiraf

Ukrayna ordusunun komutanından olay itiraf
Güncelleme:

Ukrayna ordusunda tecrübeli personel kalmadı. Mühimmat sıkıntısı çeken Ukrayna ordusu, silahaltına aldığı askerleri birkaç günlük talimden sonra cepheye gönderiyor.

Batı'dan 150 milyar dolarlık askeri yardım alarak askeri bütçe konusunda Rusya'nın önüne geçen, NATO'nun uydu istihbaratına erişim sağlayan ve bir milyon insanı askere alan Ukrayna, artık cepheye gönderecek deneyimli savaşçı bulamıyor.

Savaşın başından beri Ukrayna'ya verdiği destek ile tanınan, Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un imtiyaz sahibi olduğu Washington Post gazetesi, Ukrayna'nın içine düştüğü durumu bütün çıplaklığı ile yazdı.

"Kupol" lakaplı Ukrayna paraşütçü binbaşı, "Her türlü riski göze alarak", Washington Post'un sorularını yanıtladı.

Ukrayna ordusu, 9 yıl boyunca ABD ve NATO tarafından eğitildi. O eğitimi gören profesyonel subayların ve askerlerin çoğu ya öldü, ya da ağır yaralanarak savaş dışı kaldı.

Ukrayna'nın tecrübeli ve iyi eğitimli subay kadrosunun ölümü, orduyu zayıflattı.

Binbaşı Kupol, yaşanan kaybın sadece subaylarla sınırlı olmadığını belirtti.

24 Şubat 2022'de başlayan savaşta, Ukrayna ordusunun verdiği ağır kayıplar, çeşitli silahları kullanmayı bilen ve Donbas bölgesinde çatışmalara katılmış tecrübeli askerlerin de ölümüne sebep oldu.

Kupol, durumu şöyle açıkladı: "Vatandaş askere alınıyor ve birkaç el ateş ettikten sonra cepheye gönderiliyor. Talim merkezlerinde komutanlar, 'Cephede öğrenirsiniz' diyor. İyi de, bu adamlar eğitimde bir tane bile el bombası atmamış. El bombası atmamışlar! Siperdeki adama ateş etmesini söylüyorum ve 'Yapamam' diyor. Sebebini soruyorum, 'Silah sesinden korkuyorum' diyor.

Benim profesyonel birliğimde tabur 500 kişiydi. 100 asker öldü ve 400'ü uzuvlarını kaybetti veya savaş dışı kalacak şekilde yaralandı. Bütün tabur savaş dışı kaldı, geri dönüşü yok. Tek profesyonel asker ben kaldım.

Ve şimdi, deneyimsiz ve eğitimsiz askerleri komuta etmek zorundayım.

Mesela taarruz için siperden adamları çıkaramıyorum, çünkü top sesinden ürküyorlar.

Onlara kızmıyorum, kızamıyorum. Suç komutanlarımızda. Adamları iyi eğitemiyorlar.

Misal bu yeni askerler siperde beklerken, top atışları başlıyor. Rus topçuları hiç susmuyor. Askerler siperde akıl sağlığını kaybediyor. Bir asker korkuya kapılıyor ve bu salgın hastalık gibi yayılıyor, bütün siper paranoyak oluyor.

En kötüsü de hemen kaçmaları. Ruslar yaklaşınca veya birkaç atış yapınca, fırsatını bulan silahın mühimmatını bırakıp kaçıyor. Siperleri anında terk ediyorlar. Çok çabuk kaçıyorlar.

Bize NATO subayları lazım. Maalesef bizim komutanlarımız işi savsaklıyor. Altı ay silah talimi yapmış bir askerle, birkaç gün silah kullanmayı öğrenmiş asker arasında dağlar kadar fark var."

"RUSLAR GELİYOR, GÖRÜYORSUNUZ AMA VURAMIYORSUNUZ"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise, Batı'dan silah desteğinin kesilmemesi için "Kazanıyoruz, başarıyoruz" demekten vazgeçmiyor.

Ukrayna'nın üst komuta kademesi de "Cephede hiçbir sorun yok" diyor.

Fakat Ukrayna ordusunun el bombası bile atamayan askerler haricinde, ciddi bir mühimmat sorunu bulunuyor.

Top, havan ve tüfek mühimmatı dahil birçok cephanede eksiklik yaşayan Ukrayna ordusu, Rus ordusuna karşı koyamıyor.

Binbaşı Kupol, durumun ne kadar ciddi olduğunu şu sözlerle anlattı: "Ruslar geliyor, yaklaşıyor. Sizi öldürecekler. Onları görüyorsunuz, izliyorsunuz. Ama onları vuracak merminiz yok. Öylece geliyorlar, hiçbir şey yapamıyorsunuz."

Birçok çatışmadan sağ çıkmış Binbaşı Kupol, Ukrayna Hava İndirme Tugayı'nın en deneyimli askerlerinden birisi olarak, silahlı kuvvetler içerisinde saygı gören, madalyalı ve kahraman bir asker olarak tanınıyor.

SİLAH VAR, ADAM YOK – ADAM VAR, SİLAH YOK

Binbaşı Kupol, bazı durumlarda silah sistemlerinin bulunduğunu ama tecrübeli askerler öldüğü için onları kullanacak kimse olmadığını kaydetti.

Öte yandan Kupol, tam tersinin de geçerli bulunduğunu belirtti: Asker var ama gerekli silah sistemleri yok.

Bu durumun, ordu işleyişine ve çatışmalara etkisinin "çok olumsuz" olduğunu belirten Kupol, Rusların ise çok iyi hazırlık yapmış olduklarını ifade ederek, Ukraynalı komutanların ve Zelenski'nin durumu hemen çözmesi için ricacı olduklarını söyledi.

"SON UKRAYNALIYA KADAR SAVAŞ"

ABD Başkanı Joe Biden, daha önce birçok defa "Son Ukraynalı ölene dek savaş devam edecek" dedi.

Ukrayna'nın savaşta en az 110 bin askeri öldü. Sivil kayıplar 50 bini geçti.