Vatikan'da köstebek skandalı !

Vatikan'da köstebek skandalı !
Güncelleme:

Vatikan Şehir Devleti’nde bir köstebek skandalı daha patlak verdi.

Papalığın ekonomik reformlarına ilişkin gizli bilgileri medyaya sızdırmakla itham edilen bir din adamı tutuklandı, bir diğer şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Göreve geldiği Mart 2013’ten beri, kara para aklama ve yolsuzluk skandallarıyla çalkalanan Vatikan’ın mali yapısına ilişkin köklü reformlar yapmayı sürdüren Papa Francesco, bu amaçla çoğu din adamı 8 kişiden oluşan Ekonomik ve İdari Faaliyet Araştırmaları Komisyonu’nu (Cosea) kurmuştu.

Ancak geçtiğimiz günlerde, daha fazla şeffaflık ve denetim hedefiyle komisyonun yürüttüğü reform çalışmalarına ilişkin gizli bilgilerin yer aldığı, Papalıktaki tüm kurumların mali denetiminden sorumlu olan Maliye Başmüfettişi Libero Milone'nin bilgisayarına sızıldığı tespit edilmişti.

Milone’nin şikayeti üzerine Vatikan’da yapılan iç soruşturma sonucunda, buradan edindiği bilgileri basına sızdırdığı belirlenen Ekonomik İşler Prefekti ve Cosea eski sekreteri Monsenyör Lucio Angel Vallejo Balda ile aynı komisyonun tek kadın üyesi olan iletişim ve sosyal medya uzmanı Francesa Immacolata Chaouqui’nin gözaltına alındığı duyuruldu.
Şüphelilerin, tüm hafta sonu boyunca Vatikan savcıları Gian Piero Milano ve Roberto Zannotti tarafından sorgulandığı kaydedildi.

Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi’nin yaptığı açıklamaya göre, İspanyol din adamı Balda’nın Vatikan’da tutuklanarak hücreye konduğu, soruşturmayı yürüten yetkililerle işbirliğini kabul eden Chaouqui’nin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtildi.

PAPA’NIN GÜVENİNE AĞIR İHANET
Basında “2. Vatilekas skandalı” olarak adlandırılan olayda şüphelilerin söz konusu gizli bilgileri, birçok ülkede çok satanlar listesine giren “Vaticano SPA (Vatikan A.Ş.)” ve “Sua Santita’: Le carte segrete di Benedetto XVI. (Papa Hazretleri: 16. Benediktus’un gizli yazışmaları)” adlı kitapların yazarı Gazeteci Gianluigi Nuzzi ile yine gazeteci olan Emiliano Fittipaldi’ye verdiği belirlendi.

Papa’nın reformları gerçekleştirirken karşılaştığı engeller, Vatikan’daki büyük boyutlarda para israfı ve gizli olayları içeren bu bilgilerle hazırlanan Nuzzi’nin “Via Crucis (Haç Yolu)” ile Fittipaldi’nin “Avarizia (Para Hırsı)” adlı kitaplarının 5 Kasım’da piyasaya çıkması bekleniyor.

Bunun üzerine sert bir açıklama yapan Sözcü Peder Lombardi, söz konusu kitapların, Papa’nın güvenine ağır ihanetin ürünü olduklarını ifade ederek, yasal olmayan yollarla gizli belgeleri yayımlayan yazarlar hakkında da muhtemelen cezai bir sonucun olacağını duyurdu.

“2. VATİLEAKS” SKANDALINDAN DA O GAZETECİ ÇIKTI
Yaşının ilerlemesini gerekçe göstererek, 2013 yılında görevinden feragat eden Emerit Papa 16. Benediktus döneminde de bir sızıntı skandalı yaşanmıştı.
Basının “Vatileaks” adını verdiği skandalda yine Gazeteci Gianluigi Nuzzi, 16. Benediktus’un uşağı Paolo Gabrielli’nin kendisine ilettiği ruhani liderin gizli yazışmalarını, “Papa Hazretleri: 16. Benediktus’un gizli yazışmaları” adlı kitabında yayımlamıştı.
16. Benediktus, iki aya yakın cezaevinde, daha sonra da bir süre ev hapsinde tutulduktan sonra 18 ay cezaya mahkum edilen Gabrielli’yi affetmişti.