Yunanistan-makedonya Sınırında Gerginlik Yaşandı

Haftalardır Yunanistan'ın İdomeni kasabasında, Batı Avrupa'ya geçebilmek umuduyla olumsuz koşullarda bekleyen binlerce sığınmacıdan yaklaşık 500 kişi,...

Yunanistan-makedonya Sınırında Gerginlik Yaşandı
A+ A-

Haftalardır Yunanistan'ın İdomeni kasabasında, Batı Avrupa'ya geçebilmek umuduyla olumsuz koşullarda bekleyen binlerce sığınmacıdan yaklaşık 500 kişi, dün tel örgüyü yıkıp karşı tarafa geçmeye çalıştı. Kimin tarafından dağıtıldığı tespit edilemeyen Arapça yazılmış bir broşürün teşvikiyle sınırı aşmak isteyen sığınmacılara Makedon polisi göz yaşartıcı gaz kullandı. Sınır Tanımayan Doktorlar Birliği temsilcileri polisin müdahalesinden aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 300 kişinin yaralandığını, 200'ün nefes alma zorluğu çektiğini, bunlardan bazılarının hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Polislerin Yunan topraklarına girdiğini iddia eden Yunanistan, Büyükelçisi Theoharis Lalakos aracılığıyla komşu ülkeye sert bir dille yazılmış iki nota gönderdi. Bu arada Yunanistan polisi son zamanlarda ülke içinde bulunan ve Avrupa pasaportlarına sahip olan birçok kişinin sığınmacıları teşvik ettiğine inandığını, bu yüzden bundan sonra onların her hareketini takip edeceğini açıkladı.