Öğretmen evine giderken infaz edildi !
Avusturya'ya misilleme ! Böyle arandılar
3 belediye başkanı hakkında bomba iddia !

5 yıl sürecek restorasyon başlıyor !

İstanbul'un tarihi mekanlarından Kapalıçarşı'da restorasyon süreci başlıyor.

5 yıl sürecek restorasyon başlıyor !
A+ A-

Kapalıçarşı'da 5 yıl sürecek restorasyon süreci başlıyor. Restorasyon süreci, kanalizasyon işlerini, yerlerin onarımını, bazı yerlerin güçlendirilmesini, çatının onarımını ve ısıtma-soğutma işlerini kapsıyor.

İstanbul’un önemli turistik mekanlarından Kapalıçarşı’da kapsamlı bir restorasyonsüreci başlıyor. Beş yıl sürmesi beklenen restorasyonda ‘ilk kazma’ yarın vuruluyor.

Restorasyon süreci Kapalıçarşı’nın çatısında başlatılacak. İstanbul'un tarihi, turistik ve ticari yapılarından biri olan ve Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Kapalıçarşı, dünyanın en işlek noktalarından biri.

Çarşı’yı geçtiğimiz 92 milyona yakın kişi ziyaret etti. 2 bin 500 esnafın iş yaptığı, 10 bini aşkın kişinin çalıştığı Kapalıçarşı’da 2009’dan bu yana gündemde olan ‘restorasyon’ sürecinde sona gelindi.

Anıtlar Yüksel Kurulu’ndan da gerekli izinlerin çıkması ile birlikte restorasyon sürecinde önemli bir eşik de aşılmıştı.

Süreç 5 yıl devam edebilirRestorasyon sürecinin 5 yıla yakın sürmesi bekleniyor.

Restorasyon süreci, çatıdan başlayacak. Bunun için ilk işlem yarın, düzenlenecek törenle başlayacak. 

Konu ile ilgili Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Fatih Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanabilmesi için yıllarca süren hazırlık çalışmalarında sona gelindi ve Kapalıçarşı’nın çatısında restorasyon başladı” denildi.