Araç sahipleri dikkat! Benzine indirim geldi

Araç sahipleri dikkat! Benzine indirim geldi
Güncelleme:

Brent ham petrol fiyatı 24 ağustostan bu yana ilk kez 69 doların altına düştü. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 58 kuruş indirim geldi.

Küresel piyasalarda petrol fiyatları yüzde 5 oranında azalırken, Brent tipi ham petrolün fiyatı 24 Ağustos'tan bu yana ilk kez varil başına 69 doların altına düştü.

Petrol fiyatlarındaki düşüş benzin fiyatlarına indirim olarak yansıdı.

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 58 kuruş indirim geldi. İndirim pompaya yansıyacak.
 
EPGİS'den yapılan açıklamada, "Akaryakıt Fiyatlarında İndirim 02/12/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 58 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir" denildi.

İndirimin ardından İstanbul'da 9,67'den satılan benzinin litresi 9,09'a düşecek. Motorinin litresi Ankara'da 9,76'dan 9,17'ye, İzmir'de 9,77'den 9,18'e düşecek.

ÇİN VE ABD'DEN PETROL ARZI

Yeni Şafak’ın haberine göre; petrole bağlı enflasyonu dengelemek adına ABD ve Çin, rezerv arzından karşılıklı anlaşma sağlamıştı.

PETROLDE OMICRON ETKİSİ

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron'un tehlikeli olduğunun kanıtlanması durumunda dünya genelinde yeni kısıtlamalar uygulanacağını belirten uzmanlar, bu durumun kaçınılmaz olarak küresel petrol talebini azaltacağı ve OPEC+ ülkelerinin ocak ayında petrol üretimini durdurabileceğini belirtiliyor.

TALEP DÜŞTÜ, ÜRETİM AZALTILDI

OPEC+ ülkeleri, Kovid-19 pandemisinin neden olduğu petrol talebindeki düşüş nedeniyle geçen mayıs ayından itibaren petrol üretiminin günlük 9.7 milyon varil düzeyinde azaltılması konusunda mutabık kalmıştı.

EYLÜL 2022'DEN SONRA ÜRETİM AZALTMA BİTECEK

Piyasaların istikrar kazanmaya başlamasıyla birlikte günlük petrol üretimini artırma kararı alan OPEC+, 2021'in Ağustos ayından itibaren üretimi her ay için günlük 400 bin varil artırarak, 2022 yılının Eylül ayı sonuna kadar üretimi azaltma taahhüdünden vazgeçileceğini açıklamıştı.